Тече процедура по отнемане на лиценза на фирмата посредник по случая в Корнуол, съобщи пред „Денят започва“ по БНТ Дина Христова от "Главна инспекция по труда".
При операция на органите на реда в Корнуол, Великобритания миналата седмица беше разкрита ферма, в която са работили като "бели роби" около 200 имигранти. Властите били обезпокоени от начина на живот на имигрантите и условията на труд. Във фермата била извършена проверка, която довела до полицейска акция.
Арестувани са двама мъже по подозрение в престъплението "съвременно робство", а трети е задържан като ръководител на криминалната банда. Установено е, че работниците са от Литва и Румъния, по данни на МВнР не е имало българи при този конкретен случай. Десетки българи обаче са работили във фермата преди време.
Не сме получавали конкретни сигнали за случая с работниците, държани на сила във Великобритания, фирмата посредник е проверявана.
През 2016 г. са установени нарушения, заради които имаше основание за отнемане на лиценза, обясни по БНТ Дина Христова от "Главна инспекция по труда".
Тримата заподозрени по случая в Корноул са пуснати, а информацията за българи сред работниците не се потвърждава, както беше в началото.
Христова поясни, че няма договор с чуждестранен работодател, в приемащата държава, което трябва да се изисква. Не са предоставяли трудови договори на лицата, които тръгват.
Двете наказателни постановления са влезли в сила, отнет е лицензът, след обжалване лицензът обаче е възстановен, каза тя.
По думите и в момента отново тече процедура по отнемане на лиценза на фирмата посредник по случая в Корноул.
Христова отбеляза, че е имало сигнали, че се взимат суми от лицата, които се изпращат на работа в чужбина.
"Не би трябвало фирмите, които ви изпращат в чужбина, да ви искат пари. Хората могат да претендират за права, предварително разписани в договора с фирмите, които ги изпращат в чужбина", обясни тя.
Христова отбеляза, че законодателството в ЕС е много единно. Понякога при сигнали от чужбина се изпращат представители на инспекцията на място, за да направят проверки, понеже законодателството в Европа е единно и има случай на компенсирани работници по подобна схема с фирма посредник. Тази фирма е била регистрирана от европеец у нас.
Тя бе категорична, че много трябва да се внимава при сключване на договор с фирма посредник, за да може после да си искаме правата, ако са нарушени.