Като съседи ние сме естествено насочени към взаимно сътрудничество. Ние сме съседи и ще останем съседи. Това посещение на президента Радев е потвърждение за нашата близост и потвърждаване на взаимната ангажираност за подобряване на двустранните отношения. Това заяви македонският президент Георге Иванов.
Искаме нашите отношения да са пример за отношенията между страните от Балканите. Дадохме инициатива за договор за стратегическо партньорство между Македония и България. Надявам се, че тази моя инициатива ще се подкрепи - за силно сътрудничество между нашите две страни на ниво стратегическо партньорство. Ние имаме такива договори за партньорство със САЩ, Турция, добави Иванов.
Вашата инициатива, г-н президент, за договор за стратегическо партньорство е много важна. Ще обсъдя с правителството, защото това означава много по-голяма сигурност за региона, заяви президентът Румен Радев в своето изказване.
„Моето посещение в Република Македония има дълбок символизъм. Защото това не е просто първото официално посещение на президент след толкова много години. Това е първото посещение след подписването на договора за приятество и добросъседство. Това е и първото ми посещение, след като България пое председателството. Председателство, което дава шанс на всички държави от региона за европейска перспектива“, заяви Радев.
Държавният глава напомни, че през 2017 г. е била година на много активен диалог между двете държави, който няма аналог в нашата история.
„Най-добрият лакмус за отношенията между държавите това са бизнесът и хората. С президента Иванов говорихме, че само няколко месеца след подписването на договора има ръст на стокообмена и на туристите. Този договор помете целият скептицизъм, недоверието и страхът в отношенията между двете държави. С Иванов се обединихме, че този договор не трябва да остане само на хартия и като единичен акт. Той трябва да бъде началото на необратим процес. На първо място трябва да създадем предпоставки за много по-добра свързаност – транспортна , енергийна и дигитална. Много по-голям обмен в областта на икономиката и търговията. И после в областта на културата, образованието“, заяви Радев.
Колкото до европейската перспектива на Македония, България винаги е била от най-добрите адвокати за вашите перспективи. Р Македония винаги може да разчита на България за експертна и всякаква друга помощ, увери българският президент.
Много важно е на високо политическо ниво да имаме регулярни и близки контакти. Ние с вас ще дадем пример – на вашия личен празник 6 май, който у нас се празнува като Ден на храбростта, вие да бъдете мой гост и в същия ден да посетим и военните гробища в Ново село, каза Радев.
По отношение на коридор номер 8 президентът на Македония Георге Иванов заяви, че я има подкрепата от ЕС за коридор 8 да се реализира, „но и да се отпушат тези тесни гърла на КПП-тата между двете страни, за да има по-бърз поток на хора и стоки”.
Президентът Радев пък каза, че по съставяне на съвместните експертни комисии се работи интензивно от двете страни.
„Важно е тези комисии, специално комисията за историческите и образователните въпроси да прецени имаме ли спорни моменти и по какъв начин да бъдат решени. Ние имаме общо минало и от начина на третиране на това минало, зависи и самата европейска перспектива на Македония. Имаме уникалния шанс и започнахме да показваме, че има две държави в нашия проблемен регион, които могат сами да решава проблемите, имат общо минало, но могат и ще имат общо бъдеще. Най-важното в тяхната работа е, когато работят по нашето минало да не забравят, че основният фокус това е нашето общо бъдеще, каза още Радев.
За коридор номер 8 българският президент подчерта, че и двете правителства полагат сериозни усилия.
Този коридор трябва да е наш основен приоритет, защото без него ние не можем да реализираме нашите политически цели, които сме си поставили. Важно е да искаме и по-голяма подкрепа от ЕС, отбеляза още Радев.
По темата за спора за името на Македония, Румен Радев заяви, че решаването на името на Македония ще стане в открити, честни, интензивни преговори между две суверенни държави – Македония и Гърция. Но тези преговори като резултат засягат и нас – българската страна. Ние сме казали ясно своята позиция – за нас е важно бъдещото име в резултат на тези преговори да не съдържа географски подредби, които да не съдържат част от територията на България. Вярвам, че ще се намери разумно решение, което да удовлетворява всички страни, добави още Радев.
Гледаме изключително сериозно на нашите отношения с Република Македония. Разговорите ни с президента Иванов са наистина много важни. Отношенията ни изискват всеобхватен подход. Тази визита не е просто само на високо политическо ниво. В моята делегация са представители на българското правителство, на българския парламент, на българските работодателски организации и бизнес, които очаквам днес да сключат две споразумения. Също така са и двама авторитетни митрополити от БПЦ, каза още Румен Радев.