Държавният глава Румен Радев е убеден, че търговско-икономическите връзки между България и Македония ще продължат да се задълбочават. В събота в Скопие президентът и македонският му колега Георге Иванов разговаряха с с представители на стопанските камари на двете държави.
Бизнесмени поискаха от Радев и Иванов да съдействат пред изпълнителната власт за разработването на повече проекти в областта на енергетиката и инфраструктурата. И двамата президенти бяха единодушни, че икономическите отношения в последно време бележат ръст, но все още има области, в които може и трябва да се работи за постигане на икономически растеж, предаде БНР.
Стокообменът между България и Македония е нараснал и в последно време е около 600 милиона евро годишно, пък съобщи председателят на македонската стопанска Бранко Азески. Той обаче подчерта, че стокообменът може и трябва значително да се увеличи.
По време на срещата с бизнеса българският държавен глава декларира готовността на страната ни да окаже съдействие на Македония при разработването на различни проекти и заяви, че България може да бъде полезна и с опита си като член на Европейския съюз.
Радев и Иванов бяха единодушни, че свързаността и инфраструктурните проекти между България и Македония трябва да се развиват. Българският президент отбеляза, че за развитието на бизнес отношенията е много важно да има ясна визия и сигурност.
"Много е важно Македония възможно по-бързо да стане член на НАТО. Защото чуждестранните инвестиции винаги могат да идват във всяка една среда - и с по-голяма, и с по-малка сигурност, но истинският бизнес, който иска да инвестира дълготрайно, да строи, да създава производство, промишленост, той живо се интересува от сигурността и затова първото условие е членството в НАТО. Просто е задължително, за да има инвестиции с дългосрочен характер в Република Македония. Второто важно условие, това за мен е добросъседството", заяви той, цитиран от БНР.
От своя страна Георге Иванов посочи, че Македония се стреми и към развитие на дигиталните и цифрови технологии. Той се надява, че българският комисар, отговарящ за дигиталните технологии в Европа, ще помогне на Македония да усвои европейските фондове за цялостна дигитализация на обществото, и на бизнеса.
В рамките на посещението на президента Румен Радев в Скопие бяха подписани и меморандум за сътрудничество между Българската търговско-промишлена палата, Българската стопанска камара и Българо-македонската търговска палата. Подписан беше и меморандум за разбирателство между Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия и "Инвест"- Македония.