Конфликт за паркомясто, предназначено за хора с увреждания, предизвика възмущение в социалните мрежи.
От 18 години за Владимир Гюров колелата в живота са това, което буквално го движи, шофира от 10. От толкова са и грижите му ще намери ли къде да паркира. Снощи по думите му млада жена паркира на място, предназначено за хора с увреждания, в центъра на София.
„Опитах се учтиво да помоля да спра на това място, на което получих отрицателен отговор, ехидна усмивка. След като видя, че съм настоятелен, бръкна в колата, извади стикера и го остави на прозореца”, разказа Гюров.
Владимир подава сигнал на 112. Пристигат полицаи. Понеже момичето го няма в колата, е съставен протокол и следва проверка.
Общо 14 хиляди са стикерите в столицата, дадени от Центъра за градска мобилност. 156 са иззети от началото на годината, а 66 са били ползвани от трети лица, без да имат право.
„Късно вечерта не се контролира от Центъра за градска мобилност, но пък и лицата с увреждания също могат да паркират навсякъде”, посочи Румяна Милова, директор на ЦГМ.
От Центъра признаха, че са чести случаите, при които трети лица ползват стикерите за паркиране, предназначени за хора с увреждания. Въпреки това обаче отказаха да ни кажат дали дамата притежава такъв талон с мотива, че тази информация представлява част от личните ѝ данни.
„Kогато иде реч за морал и човещина, това е единственото нещо, което аз не мога да преглътна”, категоричен е Владимир.
Глобата, заложена в закона за това нарушение, е 200 лв.
По думите му схемите за придобиване на този талон са две – или се взима на близък или роднина, или се плаща за издаването му.
„Това, което ме изнерви много беше, че в опита си да потърся правата си ме пратиха в „трета глуха”. Спрях полицай, обясних му проблема и той каза да се обадя на 112. Там ми казаха, че нищо не могат да направят и да подам жалба в полицията. Говорих с човек от Първо районно, опитах се да му обясня и отговорът беше, че нищо не може да се направи”, обясни пред бТВ Гюров.