Център за координиране на общите проекти и на нормите между ЕС и Китай да бъде изграден в София, увеличане на инвестициите и алпиниста Боян Петров.
Това бяха сред обсъжданите теми по време на срещата между президент Румен Радев и министър-председателят на КНР Ли Къцян. Това съобщиха от президентството.
Радев призова Китай да увеличи инвестициите си в у нас в информационните технологии, образованието и науката.
Прегледът на китайското икономическо присъствие в нашия регион показва, че китайските инвестиции в съседните страни са многократно по-големи, отколкото в България. Желаем да наваксаме това изоставане и да привлечем големи китайски инвеститори в енергетиката и транспортните инфраструктурни проекти, но и да следваме нов всестранен подход, който да обедини перспективни области като промишлеността, информационните технологии, културата, образованието, науката и селското стопанство, каза той.
Ли Къцян е на посещение у нас за участие в Седмата среща на върха на групата 16+1 за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа, която тази година се провежда в София. Българският държавен глава изрази увереност, че визитата на министър-председателя на Китайската народна република у нас ще даде силен тласък на развитието на приятелските и партньорски отношения между двете страни и ще спомогне за издигането им на по-високо равнище.
Румен Радев призова и за постигането на синергия между китайските инициативи и политиките на ЕС в нашия регион.
Президентът открои положителната тенденция за увеличаване на стокообмена между България и Китай, изрази надежда за ускоряване на процедурите за внос на български земеделски продукти в Китайската народна република и отбеляза, че в икономическото партньорство все още има голям неизползван потенциал.
"Китай е наш първостепенен партньор. В условията на атаки срещу принципите на пазарната икономика, Китай се превърна в стожер по отстояването на тези принципи", каза държавният глава. "Ние държим на нашето приятелство през всички тези години и вярваме, че то трябва да се укрепва, защото е основа за бъдещи ползотворни контакти. Удовлетворени сме, че имаме отлични политически отношения, базирани на взаимно доверие и уважение. Искам да Ви уверя, че желаем да развиваме нашите всестранни приятелски отношения",допълни още президентът.
Къцян изрази интереса на Китай за бъдещи инвестиции у нас в областта на промишлеността, информационните технологии, енергетиката, транспорта, културата, образованието и научните изследвания, както и за създаването на пряка въздушна линия между България и Китай, която да помогне за увеличаването на броя на туристите от двете страни.
По време на разговора естествено бе засегнат и случаят с алпиниста Боян Петров.
Радев благодари за оказаната помощ от китайските власти, лично от премиера Ли Къцян и посланик Джан Хайджоу, за организирането на акциите за издирване Петров, изчезнал при опит да изкачи връх Шиша Пангма в Хималаите.
По време на срещата президентът отправи покана към китайския си колега Си Дзинпин да посети България.
Президентът Румен Радев и неговата съпруга Десислава Радева бяха домакини на официална вечеря във вила "Калина" по случай визитата на министър-председателя Ли Къцян и съпругата му Чън Хон.