Фирма на иракския контрабандист Салам Кадер Фарадж е купила от България и изнесла за Обединените арабски емирства (ОАЕ) над 3,3 милиарда пакета цигари за периода 2009 – 2017. Това съобщава "Биволъ" в свое разследване.
Съгласно материала, изготвен по данни, получени от Закона за достъп до информацията, става ясно, че износът за Близкия изток продължава и в момента. "Тази мащабна нелегална дейност е организирана в стройна структура още от времето на социализма чрез мрежата на бившата Държавна сигурност на режима. Днес тя е наследила всички канали на предишната система и генерира доход от поне милиард долара годишно. Тези „черни“ пари захранват престъпни мрежи от посредници, сред които и организации, считани за терористични", отбелязва медията.
Количествата и контрагентите са от официални данни предоставени от Агенция „Митници“, а информацията за това е била получена чрез завеждане на съдебно дело от страна на сайта за разследваща журналистика. От там посочват, че първоначално от Митническата агенция са отказали информация по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). "След това юристите на Агенцията упорито обжалваха делата ни срещу отказа им. Митническите шефове се аргументираха, че с това разкритие щяла да се наруши търговската тайна и да се засегнат правата на износителите на цигари и на техните контрагенти. В крайна сметка съдът окончателно постанови, че информацията е от обществен интерес и трябва да стане публична", коментират разследващите журналисти.
Според данните в информационната система на Агенция „Митници“, износът към ОАЕ се осъществява само от една фирма – Andalus Al-Sharq General Trading LLC. Именно тя е стратегическия партньор на родния тютюнев холдинг в района на Близкия и Среден изток. Andalus представлява Bulgartabac /BT/ в над 50% от износа за този основен регион. Тя е започнала да изнася малки количества цигари за емирството още през 2009 г. Но при първото правителство „Борисов“, през 2013 г., количествата скачат рязко – 50 пъти повече. Само за емирствата процентът скача на рекордните 72% от цялата продукция. Това съвпада във времето с приватизацията на "Булгартабак".
Единственият български износител на цигари за ОАЕ е "Булгартабак", чиято собственост се свързва с депутата и медиен магнат Делян Пеевски. През пролетта на 2016 г. оттам обявиха, че спират износа към Близкия изток. Но данните от митниците сочат, че през 2016 и 2017 г. са изнесени приблизително същите количества като през 2015 година.
Основният контрагент на "Булгартабак", фирмата Andalus Al-Sharq, е регистрирана в Дубай и съдружници в нея са двама иракски кюрди с общо 49%, както и един дубайски гражданин Essa Saeed Rashid Khalfan Al Shamsi с 51%. Мажоритарният собственик е представител на едно от най-големите племена в Емирствата и Северен Оман. Присъствието на дубаеца се обяснява с бизнес порядките в емирството – без такъв “местен спонсор”, чужденците не могат да отворят фирма, пишат от "Биволъ".
Единият от двамата иракчани е Салам Кадер Фарадж. Според турските вестници "Миллиет" и "Джумхюриет" името му е цитирано в доклад на турската служба за борба с финансовите измами MOSSAK като организатор на мащабна мрежа за контрабанда на български цигари през Иракски Кюрдистан. Известен е също като "Молла Салам".
В докладите на турските служби от последните години редовно се говори за контрабандни цигари от български производители, които заливат Турция през Иракски Кюрдистан. В миналогодишния доклад на службата за борба с организираната престъпност KOM се посочва и производителя "Булгартабак". Според тези доклади от контрабандата на цигари настъпват огромни загуби за бюджета и също така се финансират терористични групировки.
Недоволството на турската страна от пасивността на българските власти по тази тема е едва прикрито в доклада от 2017 година, в който пише, че данните за продължаващата контрабанда са предоставени на международните правоохранителни организации SELEC и Интерпол. Припомняме, че българската прокуратура и МВР дълго увъртаха и игнорираха този доклад, докато в един момент главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че в него нямало данни за незаконни действия на българския цигарен монополист.
Информацията за фирмената собственост в Дубай не е трудна за получаване и доказателство за това са документите за Andalus Al-Sharq, с които разполагат разследващите журналисти. Според тях Andalus Al-Sharq е продължила да изнася огромни количества цигари на "Булгартабак" за Дубай. Изнася ги и до днес.
В разследването се посочва, че данните от Агенция "Митници" съвпадат донякъде с декларираните от България количества изнесени цигари в сайта на ООН Comtrade. Те са с декларирана стойност над 715 милиона долара, което прави средна себестойност от около 0,21 $ или 32 стотинки на пакет/кутия от 20 цигари.
Информацията предоставена от ОАЕ на Comtrade – официалната статистика за международна търговия на ООН - показва, че в Дубай се внасят почти два пъти повече цигари с произход от България, отколкото България е декларирала, че изнася за тази държава, коментират още от "Биволъ".