Последните месеци управляващата коалиция ни изненадва с истинско съревнование за повишаване на данъци и осигуровки, като идеите ще струват на данъкоплатците нови 1.5 млрд. лева годишно. Последната – за увеличаване на максималния осигурителен праг от 2600 на 3000 лева месечно, удря по най-продуктивните българи, по тези, на които особено много разчитаме за бъдещето ни като просперираща държава. По тези, които имат всички възможности за по-доходна реализация в чужбина, но са решили да работят тук, за общия ни успех. Това се посочва в позиция на „Демократична България“.
Това е антинационална политика. И то при положение, че бюджетът е на излишък и времето е благодатно за реформи. За които в следкризисната 2010 г. премиерът твърдеше, че „Ремонт на покрива не се прави, когато навън вали“. Ако днешното състояние на бюджета може да се оприличи със слънчево и безоблачно време, то ето какви „реформи“ подготвя правителството:
- Увеличаване на максималния осигурителен доход от 2600 на 3000 лева месечно . По наше мнение е време за фиксиране на автоматичен механизъм за индексация, при който осигурителния таван е 2.1 пъти средната работна заплата (както е в Германия) и край на ежегодните пазарлъци
- Увеличаване на здравната вноска с 12 лева на месец или 2% от дохода към частен фонд. Единственият гарантиран печеливш от това антипазарно нововъведение ще бъдат банковите институции, които ще събират преводни такси върху още едно платежно нареждане всеки месец. Вариантите за реформа могат да бъдат само тези, при които се увеличава ефективността, т.е. с по-малко средства се постига по-високо качество – нещо, несъвместимо с въвеждането на нова задължителна вноска.
- Увеличение на данък МПС с коефициент за екологична категория – мярката отговаря на замисъла си само при наличие на гаранция, че за сметка на събраните допълнителни средства ще бъдат намалени със същия размер данъците на по-екологичните автомобили, а няма да отидат за запълване на бюджетни дупки.
- Увеличение на такса смет за гражданите, тактически отложено за след Местни избори 2019. Maкар формално основание да е въвеждането на принципа „замърсителят плаща“ и ребалансирането на изкуственото досега съотношение на постъпленията физически: юридически лица, дългогодишното саботиране на разделното събиране на отпадъци от МОСВ ще се превърне в неприятна изненада за джоба на гражданите.
- От квазиданъчен характер е поредната масова подмяна на касовите апарати, която ще засегне 220 000 устройства, със стотици лева разходи на апарат. Онлайн-връзката е добър начин за фискален контрол, но тя е нетривиален елемент от данъчната система и разходите по подобни изменения трябва да бъдат за сметка облагодетелстваната страна, т.е. бюджета.
Отделно напомняме, че от началото на 2018 г. с един пункт бяха повишени осигурителните вноски.
Лесно можем да изчисли, че общата сума на “идеите” на управляващите ще удари данъкоплатците с поне 1.5 млрд. лева годишно. Пари, които ще бъдат отнети от стопанския оборот и ще бъдат насочени към кражби от обществени поръчки, безсмислени ремонти и раздуване на администрацията с хиляди нови служители. И то във време, когато бизнеса се задъхва от недостиг на служители.
Без да отричаме необходимостта от увеличение (но умно) на някои от ставките, като например за стари и замърсяващи автомобили, „Демократична България“ смята, че разумната политика трябва да бъде срещу всеки нов данък да бъде намален друг такъв. Така че общата данъчна тежест да намалява, защото само това може да ни гарантира дългосрочен и траен просперитет. Докато и през трите си мандата, Бойко Борисов не е намалил нито един данък, никога.
Това за нас е изключително тревожно, защото води към спирала от тежка администрация, бюрокрация, корупция и в крайна сметка до бедност. България може много повече, но само когато правителството не пречи за разкриването на потенциала на всички граждани. То вече е изключително вредно за бъдещето на страната и трябва да си ходи час по-скоро.