Националното бюро на българските автомобилни застрахователи (НББАЗ) уведоми Комисията за финансов надзор (КФН) за решение на Управляващия комитет на Съвета на бюрата да постави формални изисквания за разширение на наблюдението над НББАЗ.
В тази връзка КФН предприе незабавни действия и провеждане на консултации за установяване причините за приложената мярка и оценката на въздействието ѝ с цел защита на финансовата стабилност и обществения интерес.
Това се посочва в официална позиция на КФН.
От нея става ясно, че Националното бюро на българските автомобилни застрахователи предпочита да крие важна за обществото информация. През последните три дни ФАКТИ се опитваше да получи официална информация или позиция от Националното бюро на българските автомобилни застрахователи за скандала със „Зелена карта“.
КФН същото време не казва какви мерки ще вземе.
ФАКТИ вече писа: Мониторингът е наложен на 1 декември. В писмо от Съвета на Бюрата, подписано от генералния секретар Грит Флоре, е изпратено на 7 декември. То е получено в България на 10 декември.
Санкцията е наложена от Съвета на бюрата "Зелена карта" заради неплащане на щети от катастрофи с български автомобили в чужбина. На този етап страната остава в гаранционната схема и проблемът няма да засегне водачите, които пътуват зад граница.
Припомняме, че застрахователният надзор няма избран ръководител от 4 месеца след оставката на Ралица Агайн. В момента има назначен изпълняващ длъжността.
Регулаторът проспа фалита на „Олимпик“. Това доведе до скок на цената на задължителната „Гражданска отговорност“ от 180 лв. за миналата 2017 г. до 300 лв. в края на лятото на 2018 г.
В момента никой не може да даде гаранции, че „Гражданска отговорност“ няма да спре да поскъпва. Анализ на пазара за автомобилно застраховане показа големи дефицити в сектора.
През последните две години начело на КФН Карина Караиванова показа, че не успява да ръководи деликатни материи като автомобилното застраховане.