В спор "кой ходи на работа" се превърна изслушването на кандидатите за състава на СРС, чийто мандат изтича на 19 декември. Очаква се през следващата седмица да бъде гласуван новият състав на бюрото.
Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност и прилагането на СРС изслуша шестима кандидати. От тях четирима и сега се числят в състава й. Трябва да бъдат избрани общо петима членове.
ГЕРБ, БСП и Обединените патриоти номинираха досегашните си членове - управляващата партия издигна Огнян Атанасов, социалистите - досегашния шеф на бюрото Бойко Рашков и Илия Ганев, патриотите - Огнян Стоичков. Нови кандидатури представиха само ДПС и Воля, съответно - Илко Желязков и Пламен Колев.
В своите минути за представяне на кандидатурата си Рашков го удари на хвалби и обвинения как останалите от бюрото не ходят на работа. Скандалът за работните часове избухна, когато бе огласено писмото на соцдепутата Славчо Велков до Рашков, в което поискал информация за всеки от номинираните. В отговора си обаче шефът на бюрото за СРС акцентирал на това, че масово не ходят на работа, като бяха хвърлени числа от порядъка на 300-400 часа самоотлъчка.
Това взриви атмосферата, обвинените отрекоха възмутени, а кандидатът на ОП Огнян Стоичков обвини Рашков, че той също не ходи на работа. И той, и кандидатът на ГЕРБ Огнян Атанасов описаха липсата на добра работна атмосфера и екипност в бюрото за контрол на СРС-та.
Бойко Рашков обясни, че справката е изготвена от администрацията и отразява само документирани факти, нищо друго.
Депутатът от БСП Славчо Велков на свой ред заяви по - късно пред камерите на телевизиите - че ако справката, която е поискал от Рашков, има лъжа, той ще го даде на съд.
А идеите на номинираните за това какво смятат да подобрят в работата на бюрото останаха на заден план. Все пак кандидатът на ДПС лансира намерението си, ако бъде избран, да работи за създаването на електронен регистър в самото бюро за СРС.
Лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обвини БСП, като заключи, че "някои политически формации се опитват да ползват бюрото за решаване на вътрешнопартийните си противоречия". И той потвърди липсата на комуникация, този път между парламента и бюрото, което е констатирал през последната година. Цветанов попита Бойко Рашков, след като е имало проблеми в бюрото, защо нито веднъж не е запознал депутатите от ресорната комисия с тях. Рашков пък се оправда, че това не влизало в правомощията на депутатите.
Цветанов не попита нищо за сигнала срещу него от 2013 г., , който - според твърдения в полицейските среди, е бил подаден тогава от Желязков и се отнасяше за злоупотреба със СРС спрямо 700 души по време, когато вътрешен министър е бил Цветанов. Самият Цветанов днес подкрепи с гласа си номинирания от ДПС Желязков.
Огнян Стоичков каза пред комисията, че когато Бюрото е започнало работа са били подслушвани 4452 лица, а сега те са 2748. Той отбеляза, че не са констатирани незаконно подслушвани журналисти.
Кандидатът на ГЕРБ Огнян Атанасов заяви, че има 35 години трудов стаж в сферата на специалните разузнавателни средства и допълни, че мандатът на Бюрото е бил успешен. Той каза още, че никога не е срещал затруднения при извършването на проверки, както и че не е бил подлаган на натиск.
Все пак и шестимата номинирани за членове на Националното бюро за контрол на СРС (НБКСРС) получиха одобрението на парламентарната комисия за контрол на службите за сигурност и специалните разузнавателни средства (СРС) и ще бъдат представени в пленарната зала, за да бъдат избрани петима, сред които и председател и заместник-председател.