Вчера от Регионалната инспекция по околната среда и водите измериха, че унищожените от багери дюни на къмпинг "Смокиня" са над декар.
"При нас природната забележителност местност „Каваци” е обявена за земеделска земя през 1984 година. Унищожени са дюни от трите типа – бели, сиви и зараждащи се дюни. Най-голямото унищожаване е само в този имот, в който се намират три дюни от типа бели. Когато започва да се придвижда техниката, тя засяга и други дюни”, каза в ефира на „Нова телевизия" директорът на РИОСВ – Бургас инж. Тонка Атанасова.
Както вече "Факти" писа: 16 лв. за 1000 кв. м. на плажа „Смокиня“. Това е цената платена от Пламен Иванов през 2000 г. за имота, станал печално известен миналия уикенд като разорана от багери дюна. Това става ясно от проверки на „Биволъ“ в Кадастъра и Имотния регистър.
Сегашният собственик Иван Нончев, който беше обвинен от прокуратурата за унищожаването на дюната е броил през миналия февруари 5000 лв. за 683 кв.м. от същия имот. Останалите 317 кв.м. от имота, прилежащи към плажа, вече са изключителна държавна собственост. От наличните вписвания в Имотния регистър не става ясно кога са отчуждени.
„Нищо не ме учудва, тъй като това са общини, в които корупцията е по-силна от гравитацията и може всичко да се развие по всякакъв начин. Това е земя за оран, 10-та категория. Там не се случва нищо нормално. Не е нормално частно лице да може да притежава дюна”, възмути се криминалният журналист Слави Ангелов в сутрешния блок на телевизията.
Природната забележителност местност „Каваци”, където се намира къмпинг "Смокиня", е в община Созопол. Припомняме, че през последните години срещу редица кметове на морски общини, бизнесмени от региона и други влиятелни фигури са подавани множество граждански сигнали за извършени нередности и корупционно поведение.