Собственикът на „Дунарит“ Емилиян Гебрев излезе от следствието на Специализираната прокуратура с прецизирано обвинение след час престой там.
„Това е едно абсурдно обвинение. Някога в далечната 2010-2011 година „Дунарит“ е бил придобит от кръга на КТБ. След колапса на банката на нас ни беше предложено да го купим и да го стабилизираме. Ние го направихме. Обвинението се състои в това, че „Дунарит“ е бил придобит 2010-2011 година с някакви престъпни пари, а това значи, че и аз съм престъпник, защото съм го купил. Ето това е цялата работа“, обясни Гебрев.
През 2017 г. той стана клиент на прокуратурата по обвинение, че е участник в престъпна група за придобиването на „Дунарит“, след като знаел, че преди това заводът бил купен с мръсни пари от Цветан Василев.
С Гебрев по това дело са обвинени още двама, каза самият той. Единият е адвокат Лазар Карабелиев, който получи своето обвинение през миналата година. Другият е бивш директор в „Дунарит“.
Вчера Гебрев е изпратил съобщение на премиера Бойко Борисов, в което е поискал среща, защото "напрежението ескалира и става много неприятно". Бизнесменът призна, че няма представа с какво точно би му помогнал Бойко Борисов. Гебрев не каза и дали е получил отговор от министър-председателя.
Припомняме, преди три дни в студиото на бТВ Емилиян Гебрев коментира настоящата фактическа обстановка около обвиненията срещу него и сина му. Според него това е опит за спиране на дружеството "Дунарит" и за неговото придобиване.
"Първата атака срещу мен беше опит за физическото ми отстраняване, а след това и за юридическо отстраняване", изтъкна оръжейният търговец.
Във връзка с евентуална среща с премиера тогава Гебрев заяви, че "държавата е организирана така, че трябва да се обаждаме на премиера".
Припомняме, че такава среща вече имаше - през есента на 2017 година, когато според думите на самия Гебрев, премиерът е бил подведен от страна на министър Караниколов.
Няколко месеца преди това лицензът на оръжейния завод "Емко" беше замразен заради констатирани нарушения при съхраняването на боеприпаси и взривни вещества.
През август и септември няколко пъти работници от завода се събраха и протестираха, включително под прозорците на Министерски съвет, докато през октомври месец лицензът за търговия на "Емко" бе възстановен.
Собствениците, управата и работниците от "Емко" настояха освен лиценза да си получат обратно и договорите, прехвърлени към ВМЗ във времето, когато заради нарушения на безопасността, бяха лишени от лиценз.
Министър Караниколов пък посочи преди дни, че след като лицензът е върнат, "Емко" може да прави каквото иска с продукцията си, а протестите на работниците от "Емко" той определи като "рекет" към държавата.
Официален коментар от прокуратурата няма.