Служители на Отдел "Рибарство и контрол – Централен Дунав" при Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) заловиха днес бракониери, извадили от водата 200-килограмова моруна в района на Силистра.
"Рибата е жива и е пусната обратно във водите на река Дунав, а по случая се води дознание“, съобщи изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов. Престъплението се наказва с лишаване от свобода до 1 година и с глоба от 100 до 1000 лева, както и с лишаване от права за риболов. Дунавската риба е защитен вид, тъй като е застрашена от изчезване и от години има пълна забрана за улова ѝ, съобщиха от Апелативтата прокуратура във Варна.
"Предвид наближаващата пролет, проверките по морските и речните акватории на страната и вътрешните водоеми са засилени“, добави още той и съобщи, че от началото на годината инспекторите на ИАРА са извършили над 2 000 проверки и са иззели над 6 км мрежи, а конфискуваният бракониерски улов надхвърля 5 тона.
Все още е в сила забраната за извършване на риболов в българската акватория на р. Дунав и Черно море на есетровите риби (руска есетра, чига, пъструга и моруна), въведена със Заповед на министрите на околната среда и водите, и на земеделието и храните през 2016 г.
При вчерашните проверки по река Дунав беше заловено лице в момента на извършване на риболов с мрежи в река Студена, в землището на село Новград. Съставен му е акт за нарушението, иззета е 1 мрежа и са върнати във водата 3 щуки, 2 кефала, 3 моруна и 1 скобар. Проверките на инспекторите на ИАРА продължават и всички нарушители ще бъдат санкционирани.