Гласуването в Европейския парламент по пакета "Мобилност" не е окончателното му приемане, а само пореден етап. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков в "Панорама".
Той добави, че предстоят институционални преговори и в тях България ще продължи да отстоява позициите си.
Министърът заяви, че приемането на пакета, срещу който протестират българските превозвачи, е станало чрез натиск и сложни процедурни похвати и коментира, че това е случило без правни и процедурни основания.
Евродепутатите от Източна Европа са едва една трета от членовете на Европейския парламент, обясни той.
Сега България ще се опита да забави преговорите до края на румънското председателство на ЕС и до следващия Европейски парламент, който ще бъде избран след изборите.
Желязков каза, че България е имала ясна позиция от самото анонсиране на промените през 2016 г. Тя е продиктувана от факта, че глобалните процеси са лишили българските превозвачи от традиционни пазари като Турция и Иран и те се се преориентирали към Централна Европа, откъдето сега се опитват да ги изтласкат.
Той заяви, че българските евродепутати са се държали достойно в пленарната зала и им благодари.
Желязков отхвърли укора на Сергей Станишев, че по време на българското председателство на Съвета е била пропусната възможността да се решат по-благоприятно въпросите на превозвачите. Министърът посочи, че България е внесла множество компромисни предложения по текстовете, но те са били посрещнати с мълчание от големите държави, които изчакали председателството на Австрия да приемат решения в търсената от тях посока.
Министърът коментира и скандалите с имотите на представители на властта. Според него при съмнения, хората, които заемат държавни позиции трябва да ги освобождават.