Консултативният съвет по национална сигурност приключи без общо становище. Това стана ясно от изказванията на участниците в Съвета след края му, съобщи Нова ТВ.
Темата на КСНС беше „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки”. Той беше свикан в разгара на скандалите с евтини апартаменти.
На заседанието не е присъствал нито един представител на КПКОНПИ. От Комисията излязоха с позиция, че атаката срещу нея идва от двама олигарси и една политическа партия - "за което има 2 млрд. и 200 млн. причини, които могат да мотивират не една политическа партия да направи това".
"Предложеният проект на промени в антикорупционния закон беше получен на самия КСНС. Няма как от 15 човека да се постигне съгласие. Повечето от абзаците се повтарят от предишен КСНС", заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова.
"Постигнахме съгласие, че трябва да се направи анализ на антикорупционното законодателство и комисия", каза още председателят на парламентарната група.
„Бяха отхвърлени от премиера Борисов и управляващите направените от президента Радев и мен предложения за обща декларация. Не се прие да има поправки или нов антикорупционен закон”, заяви Корнелия Нинова.
„По отношение на второто ми предложение – за процедура за избор на двама европейски прокурори, които ще работят на територията на България, г-н премиерът ме препрати към Румъния да питам как върви борбата с корупцията там”, заяви още Нинова.
„По отношение на предложението за промяна на правомощията на прокуратурата, ми беше отговорено, че по този начин ще бъдат затормозени съдиите”, заяви лидерът на БСП.
„Предложеният от президента документ беше отхвърлен от всички, освен мен. Не се стигна до обща декларация”, заяви Нинова.
"Беше обсъдена ситуацията". Това каза министърът на вътрешните работи Младен Маринов след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).
"Не се стигна до общо становище", каза още той.
Министър Маринов допълни: "Специално МВР всеки ден постига резултати".
"БСП и Корнелия Нинова вкараха текстовете, които пряко щяха да им помогнат на предстоящите избори. Това беше неприемливо за всички други. Резултат нямаше защото беше направен грозен опит президентската институция да бъде употребена като пиар на БСП и самият президент като личен пиар на Нинова. Това доведе до никакъв съществен резултат", заяви пък Веселин Марешки.