22% от избирателите посочват, че в тяхното населено място функционират системи за купуване на гласове или принуда върху избирателите. Това показват данните от последното проучване на "Медиана", три дни преди евроизборите.
Според данните всеки осми избирател (12 %) споделя, че той лично е бил обект на такова въздействие (предложение за пари или принуда).
14 % от избирателите са склонни да откликнат на "пазарното" търсене и да продадат своя глас за 50 лв.
По тази причина се оформят около 20% които заявяват, че ще гласуват, но все още се колебаят за кого.
Изследването показва, че може да се прогнозира значително по-висока от традиционната за евроизбори избирателна активност. Очакват се около 2,5 - 2,7 млн. избиратели пред изборните урни.
Според данните броят на тези, които искат правителството да си отиде предсрочно се повишават (34% срещу 32%).
В проучването се отбелязва, че до момента три партии могат да бъдат сигурни, че ще излъчат представители в Европарламента - БСП, ГЕРБ и ДПС. Още две партии са близо до изборната бариера (5,89 %) - ВМРО и Воля. Следват ги "Коалиция за България" (3,6%); Атака (3,5%); "Патриоти за Валери Симеонов" и "Демократична България (с по 2,6%).
Сред анкетираните 49% са категорични, че ще гласуват, а 13% отказват да го направят.
От заявителите готовност да дадат своя вот 80% сред тях вече са решили за кого ще гласуват, а 20% все още се колебаят.
Според изследването, ако изборите бяха днес, ГЕРБ щяха да подкрепят 31.1 от избирателите, а БСП 28.9 от тях.
Относно доверието в правителството 60% от анкетираните са по-скоро разочарование от кабинета "Борисов 3", а за 22% от гражданите то вдъхва доверие.
Хората са разколебани по темата дали трябва да има предсрочни избори или не. 32% искат правителството да изкара пълен мандат, 34% да си ходи предсрочно, на 21% от хората им е безразлично, а 13% от тях пък нямат мнение.
* В теория на вероятностите стохастичен процес или случаен процес е противоположност на детерминистичен процес. Вместо да се работи със само една възможна реализация на процеса във времето, в стохастичния процес има една неопределеност за неговото бъдещо развитие (еволюция), описано от много вероятностни разпределения. Това означава, че дори ако началното условие е известно, има много възможности за това как процесът може да се развие, като някои реализации може да са по-вероятни, отколкото други.