Субсидиите за партиите са били надплатени заради административна инертност и липса на професионализъм. Това заяви пред „Тази сутрин“ по bTV проф. Христина Вучева - икономист и финансов министър в служебния кабинет на Ренета Инджова.
Тя изключи възможността някой съзнателно да желае да направи услуга на партиите, включително финансовият министър Владислав Горанов.
Според нея казусът с надплатените субсидии бил доказателство именно за снижен професионализъм и инертност в администрацията. По нейни думи това не можело да оправдае никого, защото тъкмо бюджетната сфера била мястото, където трябва да се извършва много съществен контрол и той институционално е предвиден.
Проф. Вучева обясни, че изчисляването на субсидиите е толкова рутинна дейност, че счетоводителят, който се занимава с плащанията, не би предположил, че този, който плаща, не е проверил каква сума се превежда. Според нея до грешката се е стигнало заради невнимание от страна на служителите на администрацията, които при изчисленията са използвали стария алгоритъм, прилаган преди промените в закона.
Припомняме, че преди дни стана ясно, че министърът на финансите Владислав Горанов има 30-дневен срок, за да поправи неправомерно по-високите субсидии, които са получили политическите партии.
Върховна административна прокуратура, която провери изнесената информация в „Шоуто на Слави“, че партиите всъщност са получили не 11 на глас, а над 13 лв. и че методиката на изчисляване на субсидиите, всъщност противоречи на закона. „Шоуто на Слави“ се позова на получена от министерството на финансите информация, но главният прокурор Сотир Цацаров веднага се самосезира и разпореди проверка.
Върховна административна прокуратура (ВАП) е сезирала и Сметната палата да осъществи финансов контрол, както и Върховна касационна прокуратура предвид събраните данни за извършени престъпления от общ характер от служители на Министерство на финансите.
Според оповестеното от "Шоуто на Слави" реално изплатената субсидия е от 38 684 384 лв. т. е. с 6 519 540 лв. повече.
Проверката на ВАП води до извода, че на петте политически партии и коалиции - ГЕРБ, БСП за България, Обединени патриоти, ДПС и "Воля" - неправилно са изплатени суми и в нарушение на разпоредбите на чл. 25, чл. 26 и чл. 27 от Закона за политическите партии /ЗПП/. От БСП обявиха, че са готови да върнат надвзетото, но отхвърлиха всякакви други въпроси. „Позитано“ 20 дори поискаха и оставката на министър Горанов.
По същия незаконосъобразен начин е формирана и разпределена субсидията за политическите партии, по които не са представени в Народното събрание, но са получили не по-малко от едно на сто от всички действителни гласове на последните парламентарни избори - такава е партия "Възраждане".