Около 2,07 млрд. лв. ще е цената, на която България ще закупи от САЩ 8 изтребителя Ф-16. Това научи ФАКТИ от пожелали анонимност източници.
Отделът за военно сътрудничество към Посолството на САЩ в София официално представи на българското Министерство на отбраната предложение за сключване на договор.
Това съобщават от посолството на САЩ в София.
Оттам уточняват, че документите съдържат евентуално споразумение за придобиването от страна на България на осем изтребителя F-16 Block 70, въоръжение и свързаните с него системи за дългосрочна експлоатация и поддръжка, както и цялостна подготовка на пилоти и помощен персонал.
На 30 май Държавния департамент на САЩ одобри документите по проекта и те бяха внесени в Конгреса, който има последната дума при продажба на американско оръжие на други държави по програмата Foreign Military Sales (FMS). Евентуалната продажба за България на 8 нови бойни самолета Ф-16 беше одобрена за $1,673 млрд. ( почти 2,9 млрд. лв.).
След това САЩ имаха 15 дни да предостави проектодоговора на България. Българският парламент одобри максимален бюджет за купуването на новите изтребители от 1,8 млрд. лв. с ДДС.
Днешната оферта е намалена с около 30%. Тя е следствие на политиката на САЩ след одобряване на максималната цена да се търси оптималната стойност на сделката, заявиха източници на ФАКТИ.
Те припомнят, че изтребителите Ф-16 максимално отговарят на стандартите на НАТО и са на въоръжение в 11 европейски страни, включително съседните ни държави Гърция, Турция и Румъния. Същевременно в Европа е изградена цялостна мрежа от летищна, обслужваща и ремонтна инфраструктура.
От друга страна летателно-тактическите характеристики на Ф-16 са по-добри от тези на „Грипен“ - като мощност на двигателя, ускорение, маневреност, тактически радиус на действие и редица други характеристики.
Наред с това Ф-16 може да използва голямо разнообразие от съвременно въоръжение, разузнавателно и защитно оборудване. Също притежава най-съвременна авионика, навигационно и комуникационно оборудване.
Не на последно място, експлоатационният ресурс Ф-16 е 12 000 ч. - за сравнение, този на „Грипен“ е 8 000 ч.
Припомняме, че до 1 октомври 2018 г. в Министерството на отбраната три държави внесоха офертите си за общо четири типа бойни самолети.
В последната работна седмица от декември 2018 година двамата основни претенденти „Грипен“ „Локхийд Мартин“ подобриха офертите си.
На 21 декември 2018 г. комисията на министерството на отбраната по избор на нов изтребител за българската армия завърши работа с доклад, в който препоръча Ф-16.
Ден по-късно президентът Румен Радев остро разкритикува доклада на комисията към военното министерство като "триумф на лобизма" и финалът на автокрацията за 2018 година.
На 16 януари 2019 г. депутатите гласуваха мандат на правителството да преговаря със САЩ за договаряне за американските изтребители. Парламентът одобри сделката да е в размер на 1,8 млрд. лв., но все пак правителството получи мандат да увеличи малко стойността на покупката.