На заседание на Министерски съвет тази сутрин правителството одобри сделката за покупка на осем нови изтребителя F-16 от САЩ. Това са 6 едноместни и 2 двуместни самолета.
Цената на сделката е 1,256 млрд. долара, като САЩ ще искат одобрение на конгреса да поемат 60 млн. долара от нея, обяви министърът на отбраната Красимир Каракачанов.
Той получи мандат от Министерски съвет да подпише четири договора: един за самолет F-16, Блок 70 с допълнително оборудване, вторият договор касае бойни припаси за самолета, третият - ракетите въздух-въздух, а последният касае доставката на система за визуализация, наблюдение и управление.
"Като част от сделката, в България ще бъдат построени заводи за ремонти на възли за самолети. Ще има и помощ от САЩ за разработка на дронове", допълни министърът на икономиката Емил Караниколов.
Изтребителите ще бъдат доставени поетапно до 2023 година.
Очаква се следващата седмица сделката да влезе в парламентарната Комисия по отбрана, а след това и в пленарна зала на Народното събрание.
В средата на юни САЩ изпратиха проект за договор, в който цената е около 2 милиарда и 200 милиона лева. Само преди дни пред „Хоризонт“ заместник-военният министър Атанас Запрянов увери, че няма промени в заявените способности за новите изтребители. В противовес на критиките на президента за тяхното орязване.
За последно в края на юни делегация от САЩ беше в България за уточняване на подробности от бъдещия договор. Но американската страна продължава да настоява сумата да бъде платена накуп. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов предупреди, че плащане накуп на голяма сума би поставила под въпрос другите два проекта за модернизация - на Сухопътните войски и Военноморските сили. Но и в момента няма официални данни дали в последните дни е договорена по-ниска цена.
В средата на юни финансовото министерство емитира вътрешен дълг за малко над 300 млн. лева. Пари, които трябва да отидат за покриване на разликата от одобрения от парламента бюджет от милиард и 800 милиона лева и исканата от САЩ цена за около два милиарда и 200 милиона лева. До момента Министерството на отбраната не повдига въпроса дали това е цена с или без ДДС, както и какви мита ще бъдат плащани по сделката заради европейското законодателство при внос от трети страни.