С плакати „На Дочка, Нона и Делян ще покажем пръста най-голям", „Бай Бойко убива Алеко", „Пет Гербера гора не правят", „Фракингът не е добре дошъл у нас", „Политици влезте незабавно в час" протестното шествие „ЗаГАЗихте" премина от Попа до Народното събрание.
В няколко града тази вечер имаше протести срещу проучването и добива на шистов газ и промените в закона за горите. Те бяха под наслов "Спрете отравянето на водата и изсичането на гората!".
Гласуваната поправка в забраната за проучване и добив на шистов газ на практика я обезмисля, твърдят еколозите. Те обвързаха страховете на хората от земетресението, разлюляло голяма част от страната, и страховете от пораженията от технологията за проучване на находища от шистов газ.
Протестиращите алармират, че на 16 и 17 май тази година са проведени секретни срещи на Шеврон с представители на енергийното ведомство, Геологическия институт при БАН, Минногеоложкия университет и др.
Природозащитниците са категорични, че не бива да се допуска страната ни да се превърна в най-голямото бунище на Европа.
Трябва да се обясни на хората защо мораториумът вече не е забрана и къде е пробит, заяви Мариана Христова, участник в гражданската инициатива против добива на шистов газ. Текстът, така написан, означава, че се забранява хидравличният разрив само в един вид скали. Ние в момента вдигаме забраната в услуга на няколко фирми, които вече са в България и търсят начини да останат. Не става въпрос за законодателни вратички, а законодателна порта, каза още Христова.
"Искаме да кажем на управляващите – номерът ви не мина, няма как да мине. Това, че се опитахте да съберете един куп учени на едно място, които да са алиби на това, което министерството предложи, само за да си прокарате фирмени интереси, няма да помогне", подчерта Христова. Активистката определи същите тези учени като "срам" за българската научна общност.
Под почвата има едно подводно море, което снабдява цяла Добруджа, безумие е то да бъде замърсено, добави друга протестираща. Според нея е нужен не мораториум, а забрана, също така ползата от добива на шистов газ е спорна.
"22-ри е денят, в които трябва да вдигнем толкова много шум, че всички да чуят как шепа депутати, поддали се на чуждо корпоративно влияние искат да заличат Златна Добруджа! Носете всичко, с което може да се вдига шум! България не е кошче за отпадъци! От нас зависи какво и как ще се случи! Заедно стигнахме до тук, заедно продължаваме напред за България!", това призоваха организаторите от Варна.
Вече пети месец еколозите протестират и срещу Закона за гората, тъй като според тях той ще разреши изсичане на горите и безконтролно застрояване на планините.