25 Април, 2012 15:17 1 474 0

Първа победа в Европарламента срещу шистовия газ

  • илияна йотова-
  • шистов газ

 

ЕП остави отворена петицията на 8 хиляди български граждани срещу проучванията за шистов газ в България. Това съобщи Пресофисът на евродепутата от групата на социалистите и демократите в ЕП Илияна Йотова.

“Проучването и добива на шистов газ е европейски проблем, а не национален! Нека организираме изслушване по темата в рамките на комисията по петиции в ЕП! Бъдещето на внуците ни е по-важно от временното забогатяване. Нека се поучим от грешките на страни, които са пострадали от порочната практика за добив на шистов газ. Дори последното проучване проведено в Съединените щати, доказва огромният риск от земетресения в зоните, в които е била прилагана технологията хидравлично разбиване.

С тези емоционални реплики реагираха представителите на различни политически формации след кратката презентация на вносителите на петицията против проучване и добив на шистов газ в „Блок 1 Нови Пазар” и речта на евродепутата Илияна Йотова.

Тя също потвърди загрижеността си за липсата на информационна кампания за последствията от проучванията за шистов газ, тъй като компаниите се позовават на корпоративни тайни. След като изслушаха тези доводи, членовете на комисията решиха да оставят петицията отворена.

След като американската корпорация „Шеврон”спечели търг на българската държава за извършване на проучване за бъдещ добив на шистов газ в Североизточна България, граждани на Нови Пазар изпратиха петиция в Европарламента срещу решението на правителството. Осем хиляди души сложиха подписите си под петицията, която описва страховете на жителите на района относно опасностите, които крие технологията хидравлично разбиване на скали. Изложените рискове включват трайно замърсяване на въздуха, почвите и водите, чрез отделяне на опасни за здравето вещества, между които патогенни, мутагенни и канцерогенни вещества, голяма част от които не се разграждат или неутрализират по естествен път.

За разбиването на всеки кладенец са необходими милиони литри вода, обработена с различни химични препарати за извличане на шистов газ, част от която влиза в контакт с подземните води.

Още повече, разбиването на шистовия слой води до предизвикване на природни катаклизми като земетресения и високи нива на радиация в засегнатите области, припомнят авторите на петицията.

Дефицитът на информация по темата от страна на властите и дори неспазване на Закона за околната среда, т.е да има оценка за въздействието върху околната среда, под предлог, че такава не е необходима на този етап, са само част доводите изложени в документа.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА