В аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" представиха официално проекта "Големи данни за интелигентно общество" /GATE/.
Проектът GATE е съвместна инициатива на Софийския университет и на Университета "Чалмърс" в Швеция. GATE получава седемгодишно финансиране от ЕК по програмата "Хоризонт 2020", ще бъде съфинансиран също от българското правителство и от индустрията.
По проекта ще бъде изграден Център за върхови научни постижения в областта на големите данни и изкуствения интелект в един от първите изследователски институти на Софийския университет, създаден с постановление на Министерския съвет в началото на 2019 г.
Целта на GATE е да развива научноизследователски капацитет и иновативен потенциал, и да формира ново поколение млади учени, способни да прилагат науката в полза на обществото. Научните изследвания в GATE са фокусирани в четири направления със съществена социална значимост - бъдещи градове, интелигентно правителство, умна индустрия и цифрово здравеопазване. Иновациите в центъра ще бъдат разработвани в три модерни технологични лаборатории - за моделиране на процесите в градска среда /City Living Lab/, за интердисциплинарно сътрудничество с индустрията /Digital Twin Lab/, за виртуална реалност и визуализация на големи данни /Open Visualization Lab/.
В лабораториите ще бъдат изпълнявани иновативни идеи, развити в проекти и популяризирани в ефективно сътрудничество с правителството, индустрията, академията и обществените организации.
Чрез мултидисциплинарни образователни програми на европейско и световно ниво, GATE ще обучи изследователи и професионалисти в областта на изкуствения интелект и големите данни. Образователна лаборатория ще подпомогне прилагането на нови методи за персонализирано и интерактивно обучение.
Като единствен подобен център в Източна Европа, GATE ще е свързващото звено с мрежата от 55 центъра за големи данни в Западна Европа и ще има стратегическа роля за разширяване на тази мрежа, за разпространение на най-добрите практики и иновативни модели не само на национално и регионално, но и на европейско равнище.