Висшият мюсюлмански съвет разпространи декларация по повод на задържаните за радикален ислям в Пазарджик. „Силно сме обезпокоени от факта, че са отправени официални обвинения срещу служители на Изповеданието – мюфтии, имами, лектори и преподаватели, както и срещу редови мюсюлмани, че застрашават националната сигурност, обществения ред и подкопават устоите на Конституционно установения ред в България, като насаждат етническа и религиозна омраза”, се казва в съобщението, публикувано на сайта на Главното мюфтийството.
Вчера Окръжна прокуратура – Пазарджик обвини 13 души в проповядване на идеологията на салафитското направление на исляма и налагане на шериатската държава. Повдигнати са обвинения за ръководене и членуване в нерегистрираната по законоустановения ред в България организация "Ал - Уакф ал - ислями" - клон на едноименната саудитска фондация, действала на територията на областите Смолян, Благоевград и Пазарджик.
От мюсюлманското вероизповедание са „силно притеснени, че с подобни обвинения се уронва авторитета на религиозната институция на мюсюлманите” и се „постоянно се подлага на съмнение авторитетът на тези обществено ангажирани личности, на които мюсюлманската общност и администрацията на изповеданието разчитат особено много”.
„Твърдо подкрепяме тези наши колеги, служители и редови мюсюлмани, тъй като сме убедени в тяхната почтеност и в добронамерените им усилия за благоденствието на мюсюлманите и на целия български народ”, пише още в декларацията, пратена до Росен Плевнелиев, Бойко Борисов, Цецка Цачева, Борис Велчев, Омбудсмана Константин Пенчев, Председателя на ДАНС и други институции.
Един от обвинените пък заяви днес, че не разбра в какво е обвинен. Абдуллах Мустафа Салих знае какво е радикален ислям, предаде Дарик. Той не отрече зад обвиненията срещу него и останалите членове на групата да стоят политически намеси. Групата беше разкрита през октомври 2010 година. Иззетите при акцията на ДАНС тогава в Сърница 30 чувала с книги на арабски език бяха преведени миналата година. Абдуллах Мустафа Салих твърди, че всички обвинения са на базата на слухове.
„Считаме, че е погрешно да се съпоставя състоянието на мюсюлманската общност в България с това на мюсюлмански общества и общности живеещи в други точки на света, тъй като съществуват твърде различни налични обстоятелства, най-вече в политически и социален аспект. Подобно сляпо отъждествяване би довело до грешна и объркваща представа за реалното състояние на мюсюлманската общност в България сред гражданите в страната ни и би породило неправилна представа и предпоставки за ислямофобия”, предупреждават от съвета.