Изхвърленият в атмосферата аерозол (дим, сажди) от пожара на витошкия резерват „Бистришко Бранище“ се е разпространявал на височини от 500 — 1500 м главно в западна посока. Аерозолното поле, възникнало от пожара, е обхванало практически цялата територия над столицата на указаните височини. Поради отсъствието на динамични процеси в атмосферата, слоевете слабо се променят във височина за продължително време, съобщават учените от БАН, измерили дима от няколкодневния пожар със специално лидарно наблюдение.
По-голямата част от създаденото аерозолно поле обаче остава невидима поради по-ниската концентрация на димните частици на по-голямо разстояни от огнището. В същото време обаче те създават интензивни разсеяни сигнали от облъчващото ги лазерно лъчение, което е регистрирано от лидарните станции на БАН.
Аерозолното поле от пожара съдържа частици с големи размери, което се потвърждава от определената експонента на Ангстрьом, която има минимум до 1.5, което е също потвърждение, че аерозолното поле е с произход от намиращото се наблизо огнище. На височини над 1500 м атмоферата остава чиста и експонентата на Ангстрьом приема типичната стойност средно около 4.
Институтът по електроника при БАН чрез Лабораторията за Лазерна локация е част от Европейската лидарна мрежа EARLINET (European Lidar Network). Там се провеждат систематични лидарни измервания на аерозолното поле над София на височини до 15-20 км. Изследванията се финансират изцяло по програми от ЕС и обхващат проблемите на преноса на аерозолни маси над Европа, преноси на аерозолни замърсявания, като прах от Сахара, вулканичен прах, прах от пожари (Европа и САЩ) и др., както и подспътникови измервания за Европейската Космическа Агенция и НАСА.
В Лаборатория Лазерна локация към ИЕ-БАН е единствената лидарна станция в България (и първата на Балканския п-в). Основана е преди повече от 35 години.
Лидарите или лазерните локатори (LIDAR - LIght Detection And Ranging) са уникална оптико-електронна апаратура за дистанционен контрол на околната среда, които се характеризират с висока пространствена (метри) и времева (секунди) разделителна способност, както и с висока чувствителност към частиците на атмосферата – молекули и аерозоли. Лидарите позволяват в реално време, на значителни разстояния и върху големи площи да се регистрира динамиката и времевата еволюция на аерозолни полета.
В Лаборатория „Лазерна локация” има два действуващи аерозолни лидара, сертифицирани в състава Европейската мрежа, които на 3.7.2012 са работили на 2 дължини на вълните: на 510.6nm (български лазер на меден бромид (CuBr), разработен от ИФТТ-БАН и фирмата ) и 1064 nm (Nd:YAG лазер). Различието в работните дължини на вълните на двата лазера и в тяхното разположение предоставя възможности за получаване на по-комплексна информация за аерозолното натоварване на атмосферата при едновременни измервания, което бе и използувано при анализа на аерозолното поле, създадено от пожара на Витоша.