Обявен е "червен код" за областите Плевен, Русе и Велико Търново, съобщават от НИМХ при БАН. Максималните температури в трите области ще са 41-43 градуса, предупреждават синоптиците.
При код "червен" времето е много опасно. Прогнозирани са метеорологични явления с изключителна интензивност. Възможни са големи щети. Явленията може да заплашват живота в голяма част от областта. Задължително следвайте разпорежданията и всички съвети, дадени от властите, и бъдете готови за извънредни мерки.
За всички останали области в страната за неделя е обявен код "оранжев" заради високите температури. Очакваните максимални температури в областите с код "оранжево" са между 38 и 40 градуса.
Времето в неделя ще бъде слънчево и много горещо. Това ще е най-горещият ден от тази продължителна гореща вълна, с максимални температури между 37° и 42°, в София - 38°-39°. Ще духа слаб вятър от юг, след пладне в Източна България - от югоизток. Около полунощ срещу понеделник в северозападните райони вятърът ще се ориентира от северозапад и с него в страната ще започне да прониква хладен въздух.
Атмосферното налягане е близко до средното за месеца – в неделя след обяд ще започне да се понижава.
Над планините ще бъде слънчево и много топло. Максимална температура на височина 1200 метра около 33°, на 2000 метра – около 24°. Ще се появи и усили вятърът от югозапад, като по откритите части ще бъде умерен.
Над Черноморието ще бъде слънчево. След пладне ще духа до умерен югоизточен вятър. Максимални температури между 32°-34°. Температурата на морската вода е 25°-28°. Вълнението на морето ще бъде слабо.