В неделя сутринта, 21 юни, Сергей Аксьонов, назначеният от Русия администратор на Крим, отправи пределно ясно послание в социалните мрежи: "Уважаеми жители на Крим, от девет часа продажбите на гориво по бензиностанциите се преустановяват - независимо дали се плаща в брой, с карта или с ваучери. Това важи както за частните, така и за юридическите лица". В дните преди това на окупирания от Русия полуостров бяха въведени лимити за зареждане, а по бензиностанциите се извиваха дълги опашки.
Украйна нанася удари по много направления
Междувременно несигурното положение с горивото се усеща и при доставките за супермаркетите, споделя местна жителка пред германската обществена телевизия АРД. "Днес бях в магазина и чух, че има ограничения за олиото, захарта, ориза и елдата. Трябва да има някаква причина", казва тя.
Властите налагат и други ограничения - летните детски лагери на полуострова например са отменени, официално по съображения за сигурност. Местната жителка, с която е разговаряла телевизия АРД, казва, че не се предоставя никаква друга информация. И не знае как ще вървят нещата оттук нататък.
Причината за всичко това: украинските нападения с дронове. Украинската армия от седмици атакува все по-интензивно енергийната инфраструктура на Крим. Дроновете поразяват нефтени съоръжения и складове за горива, които служат и за обезпечаването на руските войски.
Сухопътната връзка между Русия и Крим, която минава през окупираните украински области, също все по-често става цел на атаки. Въз основа на обществено достъпните данни анализаторите вече са верифицирали над 250 украински нападения - например срещу руски бензиновози или срещу военни автомобили.
Пълна изолация на Крим?
Украинският министър на отбраната Михайло Федоров вече говори за пълна изолация на Крим и за превръщането на полуострова в "остров".
През последните дни Украйна продължава атаките си срещу логистичните връзки на Русия с Крим. И трите основни моста в северната част на полуострова, които свързват Крим с окупираната от Русия част на Херсонска област бяха сериозно повредени и вече са непроходими. Руснаците се опитват да заменят повредените преходи или с понтонни мостове, или чрез изграждането на временни диги, по които могат да преминават по-леки камиони, но и двете решения водят до значителни логистични затруднения.
На 20 и 21 юни Украйна успешно нанесе удари по цели от двете страни на Кримския мост, което показва, че и този мост е напълно в обсега ѝ и че Русия не е в състояние да отблъсне подобни атаки. От украинските удари бе засегнат и един ферибот, свързващ Крим с континентална Русия, и вече е изведен от експлоатация.
В нощта срещу 23 юни е бил ударен и железопътният мост през Севернокримския канал. Той вече е напълно унищожен, заявиха Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Украинските Сили за специални операции (ССО) публикуваха видео от удара.
"Този ЖП мост беше стратегическа военно-логистична артерия на окупаторите. Обектът беше част от транспортен коридор за преместване на товари, ресурси и военно-материални средства в две ключови направления: от територията на Русия през Крим – за осигуряване на групировката от войски в южно направление, както и вътре в полуострова – за поддържане на функционирането на кримската военна инфраструктура", се казва в съобщението под видеоклипа. Представителите на Руската федерация не коментираха украинските изявления.
Както пише германската обществена телевизия ЦДФ, в резултат на всичко това Крим е практически откъснат от континенталната част на Русия. Освен че продажбата на гориво вече е напълно прекратена, поради недостига на електроенергия са въведени и ротационни прекъсвания на електрозахранването. Германски медии посочват, че на полуострова е започнало масово изселване на туристи и цивилното население: хората се опитват да напуснат района, докато това все още е възможно.
Автор: Фредерик Ротер (ARD)
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Кан Кубрат
13:13 24.06.2026
2 Наблюдател
Манипулатури и разпространители на полуистини и откровени лъжи.
Коментиран от #50, #73
13:13 24.06.2026
3 Трол
Коментиран от #109, #112
13:13 24.06.2026
4 604
13:14 24.06.2026
5 8888
13:14 24.06.2026
6 не се радвайте много
Коментиран от #114
13:14 24.06.2026
7 Т Живков
Удри!
13:15 24.06.2026
8 Кримчанин
13:15 24.06.2026
9 НалиКрим
Коментиран от #53
13:16 24.06.2026
10 Боби
Коментиран от #18, #42
13:16 24.06.2026
11 Презвитер Козма
Коментиран от #23, #30, #76, #87
13:16 24.06.2026
12 ЛюбовДоброЛошо
13:17 24.06.2026
13 Многоходовия
Коментиран от #68
13:17 24.06.2026
14 Не така
13:17 24.06.2026
15 Ко стаа бе руски боклуци?
13:17 24.06.2026
16 Този сайт Факти ли е,
13:18 24.06.2026
17 Айде
13:19 24.06.2026
18 боб ли си улу фасул
До коментар #10 от "Боби":
ма те са си у тях бее13:19 24.06.2026
19 Дамм
13:19 24.06.2026
20 Отворих статията за да прочета
Какви тъпоумни мисирки ни заблуждават
Коментиран от #29, #55
13:19 24.06.2026
21 стоян
13:20 24.06.2026
22 Анонимен
13:20 24.06.2026
23 хахахахоха
До коментар #11 от "Презвитер Козма":
орешниците могат само през твоя ауспух, иди помогни13:20 24.06.2026
24 HEBEPOЯTНИ T ПAЦИ
Нека да предположим, че написанато отговаря на истината.
Колко човека избягаха от Крим в Украйна, щом като за Германия Украйна е пример на "демокрация".
13:21 24.06.2026
25 Ко стаа бе руски боклуци?
Коментиран от #57
13:23 24.06.2026
26 хихи
13:23 24.06.2026
27 Снощи
13:24 24.06.2026
28 Объркана копейка
Коментиран от #45
13:24 24.06.2026
29 хихи
До коментар #20 от "Отворих статията за да прочета":
Така е ДойчеЗеле не се чете! Само заглавието наобратно и коментарите...13:25 24.06.2026
30 5 години Киев за 3 дня 🤪
До коментар #11 от "Презвитер Козма":
Това с атома и Орешниците е признание, че "вторая" за никакъв 0й не става ,13:26 24.06.2026
31 Герги
13:28 24.06.2026
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Костя от Максуда
13:29 24.06.2026
34 Даже Урсуля вика,че зеля убил лично
13:29 24.06.2026
35 Емил
Искам да кажа пропагандната DW кампания!!!
Иначе молив умора няма!!!
Не се радвайте на тези дела на ВСУ=целия запад, защото ще страдат украинците!
13:29 24.06.2026
36 Ще има гориво
Коментиран от #71, #80, #84
13:29 24.06.2026
37 Крим
Коментиран от #43, #58, #85
13:30 24.06.2026
38 Тотални
13:30 24.06.2026
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 РФ е огромана септична яма !
Коментиран от #61
13:30 24.06.2026
41 Да, да
13:31 24.06.2026
42 Баце ЕООД
До коментар #10 от "Боби":
Украйна си е руска територия.. Все едно ти забранят да си влизаш в холътКоментиран от #98, #100, #113
13:31 24.06.2026
43 АЕН
До коментар #37 от "Крим":
По-дълго време е бил български, турски, византийски отколкото руски. Цървулино!Коментиран от #49, #62
13:31 24.06.2026
44 Абе трябва си
Абе стига сте ни лъгали, че правите война. Това е някакъв продаден мач!
13:32 24.06.2026
45 Очевидно
До коментар #28 от "Объркана копейка":
Дойче Веле лъже. Статията освен това е стара. Виж, ти защо им вярваш? Това вече е друга работа13:35 24.06.2026
46 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
24 юни 1945г- Парада на Победата.
Коментиран от #67
13:35 24.06.2026
47 Макето
13:35 24.06.2026
48 Нямат край руZкия ПОЗОР....
13:36 24.06.2026
49 Абе
До коментар #43 от "АЕН":
Той и Пловдив най-кратко време е български... Така че, логиката ти издиша ма много13:36 24.06.2026
50 Хахахаха
До коментар #2 от "Наблюдател":
България е държава от ЕС и НАТО, а ти подкрепяш държава обявила България за вражеска държава!Коментиран от #107
13:38 24.06.2026
51 Българин
13:38 24.06.2026
52 Купей
13:39 24.06.2026
53 Хахахаха
До коментар #9 от "НалиКрим":
Крим е украински, за това ВСУ опитва да неутрализира руската армия там.13:39 24.06.2026
54 азз
Коментиран от #121
13:39 24.06.2026
55 Kypнелия Рускова, кypатор в ТАСС
До коментар #20 от "Отворих статията за да прочета":
"...Какви тъпоумни мисирки ни заблуждават..."ПЕТ години Купянск и Малая Токмачка доказват че Дойче Веле не ни заблуждава чак толкоз безобразно като ТАСС...
Коментиран от #69
13:40 24.06.2026
56 А беше курорт
13:40 24.06.2026
57 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #25 от "Ко стаа бе руски боклуци?":
Напомням- за :1 2022 - Украйна си върна някои территории и какво? Русия си Ги върна почти всичките
2 2023 г - контрнаступа в Работино, км Азовско море. Много укра умря, Работино е руско. Контрнаступа умря и той
3 2024- Курска обл. - няма да коментирам
Що укра умреее- малиииий.
4 2025 - праздно
5 2026 - Перемога с дронове НЕ СТАВА!!!!
НЕ СТАВА!!!
13:42 24.06.2026
58 Хахахаха
До коментар #37 от "Крим":
Крим е бил най-малко време руски! Само, че руснаците като са го окупирали, са изпратили кримските татари в Сибир, и са го населили с руснаци. Така както винаги са правили.13:42 24.06.2026
59 ТОЗИ НЕДОПРАВЕН
13:43 24.06.2026
60 Констатация
13:44 24.06.2026
61 Братя Maнгacapян, блогъри от Москва
До коментар #40 от "РФ е огромана септична яма !":
".. коли дърпане от коне и магарета ..."Това вече е лъжа !!!
Всички руски блогъри бутаме тачките на ръка.
Така показваме класа, че не ходим с велосипеди на работа, а с мерцедесите ☝️😄
Коментиран от #79
13:44 24.06.2026
62 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #43 от "АЕН":
И Сащ СА били дълго време Британски, а Мексико - испанско и какво?Или си время" Българския " Крим.
13:44 24.06.2026
63 Хаха
Ех, мИчти..... 🤔
13:45 24.06.2026
64 Един там
13:45 24.06.2026
65 000
13:45 24.06.2026
66 Архимандрисандрит Бибиян
13:46 24.06.2026
67 Скоро
До коментар #46 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":
Ще трябва да си сменяш никаКоментиран от #70
13:47 24.06.2026
68 Цък
До коментар #13 от "Многоходовия":
Не знам защо се радвате. Война е ,нормално е и бандеровци да ударят нещо. Има много телеграм канали, там нещата са по различни. Но най новото е че украйнците започнаха да стрелят по ТЦК. Скоро ще престани тази гнусотия да събират хора от улиците и неподготвени да ги пращат на фронта. Да се готвим източноевропейците да ги заместим, запада да прати най много няколко заблодени фашиста. В Полша Германия прави бригада от 5000 ч. Още от сега военния министър предупреждава, че половината ще бъдат изпратени на сила.Коментиран от #92, #97
13:48 24.06.2026
69 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #55 от "Kypнелия Рускова, кypатор в ТАСС":
Спокойно, изтока, юго- изтока и северо- изтока СА Руски. Такоз е. На война се случае такова работи. През Великата Отечествена много градове са миновали от ръце в ръце. И какво ?9 май 1945
13:48 24.06.2026
70 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #67 от "Скоро":
Споко, наивник.Коментиран от #108
13:49 24.06.2026
71 Този коментар е премахнат от модератор.
72 Ало, сайта
13:50 24.06.2026
73 Антирашист 759
До коментар #2 от "Наблюдател":
Не можеш да се оттървеш от рашистко мислене ! Чуждестанен агент е понятие използвано от рашисти за контрол на хората не съгласни с режима .Коментиран от #89
13:50 24.06.2026
74 не може да бъде
13:50 24.06.2026
75 ВВП
13:50 24.06.2026
76 да питам
До коментар #11 от "Презвитер Козма":
А крайцера Мацква изплува ли, ако да, може да го натоварят с бензин от Африка за Крим ?13:51 24.06.2026
77 Летец Пешеходец
Коментиран от #83, #88, #93
13:52 24.06.2026
78 ВВП
13:52 24.06.2026
79 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #61 от "Братя Maнгacapян, блогъри от Москва":
МанГал
Не мъ п-п-п-пунтирай бе. Ха-ха-ха
Та е... А в пърцуцата..
13:52 24.06.2026
80 Айше
До коментар #36 от "Ще има гориво":
Гласувам с две ръце за Верига.А безплатни апартаментчета?
Кинти за собствен бизнес?
Щото само на гориво не се живее.
13:53 24.06.2026
81 ИЗКУКУ КУКУВ
13:53 24.06.2026
82 Ъъъ
13:54 24.06.2026
83 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #77 от "Летец Пешеходец":
Нема такова нещо, от Москва ви пишаКоментиран от #90
13:54 24.06.2026
84 Владимир Путин, президент
До коментар #36 от "Ще има гориво":
"..Като напуснат законните граници на Украйна и гориво ще има, и спокойствие.."Ще има безработица, глад, брутална престъпност и 100-години безконечни Репарации. Комай се наложи продам Сибир на Китай или на С.А.Щ.
Чечня и Дагестан моментално ще искат отцепване, последвани от Якутия, Коми, Тюмен. Тепърва в Русия ще става весело ☝️
13:54 24.06.2026
85 Историк
До коментар #37 от "Крим":
Четете история. Крим е на кримските татари.Коментиран от #91, #94
13:54 24.06.2026
86 ВВП
13:55 24.06.2026
87 Антирашист 759
До коментар #11 от "Презвитер Козма":
Докато не си сложиш в аспуха правилното нещо няма да разбереш че пусин толкова може .13:55 24.06.2026
88 Ъъъ
До коментар #77 от "Летец Пешеходец":
"А в България бензин има навсякъде, ток също и продаваме оръжие на Украйна. Кой сега е по-велик?"На гол тумбак, чифте пищови!
Коментиран от #95
13:55 24.06.2026
89 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #73 от "Антирашист 759":
"Чуждестранен агент " е понятие от същия американски закон.13:55 24.06.2026
90 Летец Пешеходец
До коментар #83 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":
Няма, ама има. Има видеа в мрежата, как хората клечат по опашки за бензин. И тока е "тука има-тука нема". Московчани ги снимат тези клипове. И това е само началото.Коментиран от #96
13:56 24.06.2026
91 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #85 от "Историк":
А Америка на кого е на индиаците или на Британците?13:56 24.06.2026
92 Динко Харсъзина
До коментар #68 от "Цък":
лятоска в Русия няма за кво да се ходи, жените им са на плаж, няма смисъл да се хабим, наесен ще се отебем13:57 24.06.2026
93 !!!
До коментар #77 от "Летец Пешеходец":
Жалкия самохвалко!Къде са ти трите морета?Коментиран от #105
13:57 24.06.2026
94 Миролюб Войнов, историк
До коментар #85 от "Историк":
Крим е на Украйна вписан в Конституцията 1991г.Точка ☝️
13:57 24.06.2026
95 Летец Пешеходец
До коментар #88 от "Ъъъ":
Защо? Нашите комунета- русофили се възползват максимално от проблемите на Русия.Коментиран от #103
13:58 24.06.2026
96 ХА ХА ХА
До коментар #90 от "Летец Пешеходец":
Началото на какво?На капитулацията на колективния Запад очевидно ...
Що не си видиш бюджетния дефицит на държавицата и после да плюеш Русия!
Коментиран от #101
13:58 24.06.2026
97 Хаха
До коментар #68 от "Цък":
Като този ли "доброволци" от отан:"Киевското издание Life съобщава за ликвидацията на трети офицер от литовските въоръжени сили, лейтенант Игнас Кайлюс, близо до Купянск на 24 юни 2026 г."
Както е тръгнало, ако останаха желаещи за пушечно месо от бандеровци, то това са чуждестранни доброволци, местните доброволци и полиция! Съмнявам се дълбоко обаче на тях" доброволно" да им се мре, а самите бусовизатори няма кой да ги събира по Жипките...
13:58 24.06.2026
98 Историк
До коментар #42 от "Баце ЕООД":
Това е невъзможно, защото Украйна е много по-стара държава от Русия.Коментиран от #106
14:00 24.06.2026
99 ХА ХА ХА
14:00 24.06.2026
100 Антирашист 759
До коментар #42 от "Баце ЕООД":
В документите на ООН ПИШЕ ДРУГО ! Така че не лъжи !14:00 24.06.2026
101 Летец Пешеходец
До коментар #96 от "ХА ХА ХА":
Да, да. Пета година "западът капитулира", но Русия остана без бензин, без ток, украинците бомбардират Москва и т.н. Само функционално неграмотните български русофили не разбират на къде отива ситуацията. "Прощай СССР".Коментиран от #111
14:02 24.06.2026
102 Предположения..
Ако един нормален здравомислещ човек чете това то какво продължение на войната Русия -ЕС би си представил?
Първоначално заличаване на нациската бандеровска държава.
А ако нацистите от ЕС в Брюксел продължават дали Лондон, Брюксел,Париж,Берлин,Варшава и Букурещ няма да пострадат?
14:02 24.06.2026
103 Ъъъ
До коментар #95 от "Летец Пешеходец":
"....проблемите на Русия."А те са?🤔
14:03 24.06.2026
104 БАРС
14:03 24.06.2026
105 Летец Пешеходец
До коментар #93 от "!!!":
Къде е СССР?Коментиран от #116
14:04 24.06.2026
106 Хаха
До коментар #98 от "Историк":
Украйна е връстница на Октомврийската революция, а Ленин и дава името!Какви нови "истории" съчиняваш, "историко"!?
Коментиран от #120, #122
14:04 24.06.2026
107 Мишок
До коментар #50 от "Хахахаха":
Тиебем и натото и еса14:05 24.06.2026
108 Наивник???
До коментар #70 от "Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.":
Само дано не пукнеш от яд, че скоро ще ти го напомня !14:05 24.06.2026
109 Отговор
До коментар #3 от "Трол":
Ще посрещат такива като теб на остров Белене.Това е сигурно!
14:06 24.06.2026
110 Затова
14:06 24.06.2026
111 Хаха
До коментар #101 от "Летец Пешеходец":
Само за вчера без какво останаха укритата:"Славянската топлоелектрическа централа прекрати дейността си... Пристигането на четири въздушни бомби сложи край на мъките на оборудването от съветската епоха..."/фото/
Е, това естествено го няма в българските медии, където "само" Русия "губи"....
Коментиран от #125
14:07 24.06.2026
112 Хм...
До коментар #3 от "Трол":
Руснаците няма как да дойдат. Нали въпросните бежанци са руснаци, или греша?14:08 24.06.2026
113 Нещо сте доста объркан в събитията.
До коментар #42 от "Баце ЕООД":
РФ е много млада държава. Съществува едва от 12 декември 1991, няма как да е вярно това, което пишете.14:08 24.06.2026
114 Ние
До коментар #6 от "не се радвайте много":
пък се радваме. Аз си отварям бира за победата на Украйна. Украйна е нападната държава и всяка нейна победа е възмездие над злото.Коментиран от #124
14:08 24.06.2026
115 Мухахаха
14:11 24.06.2026
116 Блогър от Москва. Крим е Руски завинаги.
До коментар #105 от "Летец Пешеходец":
Британската империя къде е?Австро-Унгарската?
14:11 24.06.2026
117 тука има, тука нема...
14:11 24.06.2026
118 Долни
14:12 24.06.2026
119 Каквото каже Рундьо,
Да не се е споминала ясновидката му?!
14:12 24.06.2026
120 А Русия
До коментар #106 от "Хаха":
и аз сме набори - 1991г :)))14:12 24.06.2026
121 зле
До коментар #54 от "азз":
вова ни можи вечи ни разбрахти ли кви орехи кви маслини ниможиии почнали са мавзолея да му строят наскоро ама дали ще влизи там зор14:12 24.06.2026
122 да ама не...
До коментар #106 от "Хаха":
Не е срамно да не знаеш, срамно е да не искаш да се научиш!14:13 24.06.2026
123 Бай Араб
14:13 24.06.2026
124 Тцк Тцк
До коментар #114 от "Ние":
Организира безплатна екскурзия до фронта наште атлантици са с предимство14:14 24.06.2026
125 Летец Пешеходец
До коментар #111 от "Хаха":
Какво стана с "Великата Победа"? А "Парада", нещо много скромен- само пешеходци и набързо. Вероятно защото Русия е "велика сила" и "печели" войната". Льоловци, навремето на вашите бащи и дядовци загубеняци не им се вярваше, че СССР ще се разпадне, а сега вие сте същите заблудени баламурници.14:14 24.06.2026
126 Бай Араб
14:15 24.06.2026