Председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев отправи остри критики към проектобюджета за 2026 г., като го определи като „дефектен“ и предупреди, че той ще доведе до обедняване на българските граждани.
"В проектобюджета за 2026 година бюджетът на ВСС е с 250% по-висок. Преди по-малко от година в една друга зала на бюджетна комисия попитах кой разпореди това безобразие. В момента кой разпореди безобразието – знаете. 2025 бюджетът на Висшия съдебен съвет (ВСС) е бил 43 млн. евро. В проектобюджета за 2026 бюджетът на ВСС е 108 млн. евро – 250% по-висок, предполагам, за добре свършена работа“, обърна внимание Василев и заяви, че не може да разбере защо управляващите настъпват тази мотика.
Минималната работна заплата е замразена на 620 евро, отбеляза той и подчерта, че за 2027 г. пише, че ще бъде съгласно нов механизъм, но докато той не бъде приет, МРЗ остана на същите нива от 2026 г. „Ако няма нов механизъм, си стоим на 620 евро“, уточни лидерът на ПП.
Защо се стресира обществото и се прави дефектен бюджет, защо се разделят държавните служители, защо се вземат заеми и се замразяват доходите на българските граждани.
Тези въпроси зададе председателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев на пресконференция по повод проектоюджет 2026.
По думите му с тази план-сметка кабинетът "Радев" не върви в правилната посока.
По думите му с проектобюджета се замразяват максималният размер на пенсиите, данъчното облекчение за деца, майчинството, еднократната помощ при бременност, учителските заплати и възнагражденията в държавната администрация. Неясно остава и какво ще се случи със заплатите на медицинските специалисти и лекарите. Изключение, според него, прави единствено съдебната система.
Василев посочи още, че ако бъдат ограничени капиталовите разходи и разходите за издръжка, бюджетният дефицит може да бъде намален до 1,7%.
„Виждаме, че инфлацията остава висока, а вместо мерки за защита на доходите, правителството предлага тяхното замразяване“, заяви още лидерът на „Продължаваме промяната“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДрайвингПлежър
Освен да вземем наистина да вдигнем данъците с едни прогресивен?! Та Аго и тия като него дето сега врещят да усетят и те малко обедняване!
Коментиран от #5
15:34 25.06.2026
2 12...34
15:35 25.06.2026
3 кръстев
15:39 25.06.2026
4 к0к0рч0 💋🍌
15:41 25.06.2026
5 Прав е Асенката
До коментар #1 от "ДрайвингПлежър":
Народа така се стресира от бюджета, че хукна през глава към гръцките плажове да пести пари..Коментиран от #33
15:41 25.06.2026
6 Да изринем чеpвената чyма !
Коментиран от #26, #53
15:43 25.06.2026
7 Да си избереш Тато от Тему 🤣
Това са малко над 50 000 000 € на месец, които плащащите данъци даваме за въздух, както плащаме и за Боташ.
Сега само сметнете какво е по другите министерствата. В Министерството на отбраната, генералите са повече от войниците, също в по-голямата си част пенсионери.
Някой знае ли, че имаме над 500 служби за нещо си, за всичко което се сетите има служба, за да се назначава родата на червената олигархия.
Ами по общините какво е ? Кому са нужни регионалните кметства като те са само една пощенска кутия на главната Община ? Хиляди и хиляди napaзити, на които плащаме заплатите.
Коментиран от #34
15:44 25.06.2026
8 Реалност
Асен Василев показа, че може да се справи с финансите в кризи!
Вие няма как да го направите с финансисти ЗКПЧ-та, ДС агенти, фатмаци и ... владко николов.
Няма как да стане.
Гълъб Донев 2023 г предлага бюджет с дефицит 6,7 % , след преработка от Асен Василев и ПП-ДБ бюджета завърши с 2% .
Сега само ако го пипнат, може да се свали на 1,5% дефицит .
Борбата С (не срещу, а С) олигархията завърши с назначаване на кадри на ГЕРБ Ново начало, ИТН, БСП
Коментиран от #47
15:45 25.06.2026
9 Ще ги замразява?!
15:45 25.06.2026
10 Пляс пляс
15:45 25.06.2026
11 Дориана
Коментиран от #39
15:47 25.06.2026
12 Дориана
Коментиран от #15
15:48 25.06.2026
13 алла-балла
15:49 25.06.2026
14 Дани
Коментиран от #60
15:50 25.06.2026
15 изгориана
До коментар #12 от "Дориана":
пий си апчетатаКоментиран от #32
15:51 25.06.2026
16 Македонец и Чeкия
Коментиран от #21
15:52 25.06.2026
17 СТИГА НИ ПЛАШИ БЕ
БОЙО ТЪПОТО, ХАМПАРЦУНА И КУП ДРУГИ " ЕКСПЕРТИ " НИ КАЗАХА,ЧЕ ЩЕ СТАНЕМ МУЛИОНЕРИ......,АМА НЯМА ДА Е В ТОЗИ ЖИВОТ.
15:53 25.06.2026
18 Този коментар съдържа снимка/видео и ще бъде публично достъпен след одобрение от модератор.
19 Мунчо мундира,
15:56 25.06.2026
20 Сглобката и ГЕРБ
15:57 25.06.2026
21 Може
До коментар #16 от "Македонец и Чeкия":
и да е видял нещо голямо на,,,дървено.15:57 25.06.2026
22 Дориана
15:58 25.06.2026
23 Крадеца вика
Във буквалния смисъл.
Че и срама нямат.
15:59 25.06.2026
24 Ще поделят
15:59 25.06.2026
25 Политико
Коментиран от #31
15:59 25.06.2026
26 9ти септември
До коментар #6 от "Да изринем чеpвената чyма !":
Ще се съберете една торба педруанциКоментиран от #59
16:02 25.06.2026
27 🦁ЩЩД🦁
Коментиран от #36
16:03 25.06.2026
28 Фейк - либераст
Коментиран от #42
16:03 25.06.2026
29 Други му виновни на сегашния
16:04 25.06.2026
30 ту-туу
Коментиран от #51
16:04 25.06.2026
31 Свинята майка
До коментар #25 от "Политико":
Най много се подигра с народа16:04 25.06.2026
32 Тая
До коментар #15 от "изгориана":
Е, от МВР и МО, където не им пипат доходите, Дано, Господ да ги накаже....Коментиран от #55
16:04 25.06.2026
33 Софийски селянин,Пенсионер
До коментар #5 от "Прав е Асенката":
Не се заблуждавай те са малцинство,и голяма част от тях са на кредити,от заплата до заплата...Коментиран от #54
16:07 25.06.2026
34 ДрайвингПлежър
До коментар #7 от "Да си избереш Тато от Тему 🤣":
2 забележки1во в МВР по-голяма част от служителите са чиновници - няма никаква пречка писарушка на бюро да е с ТЕЛК. Хората с увреждания и % нетрудоспособност имат право на трудова дейност!!! Въпросът тук е колко от тези имат РЕАЛЕН ТЕЛК за РЕАЛНИ увреждания! И има ли такива, при които е несъвместимо с трудовата характеристика! Така че тия неща са много различни!!
И когато говорим за фалшиви ТЕЛК МВР е капка в морето, защото една етническа група се издържа с фалшиви ТЕЛКове благодарение на лекарската мафия - там не говорим за няколко хиляди - говорим за стотици хиляди! И милиони, които изтичат в канафката!
И 2ро тия "пощенски кутии" както наричаш регионалните кметства (селските кметове) вършатработа да представят интереса на селищата в общината. Това са грубо 5000 човека, множеството от които взимат около 800 евро и пак казвам повечето вършат някаква работа в полза на съселяните си!!!
В СЪЩОТО ВРЕМЕ ПЛАЩАМЕ НА 6500 ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ по 1000-1500 евро преди парите за комисии и другите бонуси!!! Тия пари им се плащат ЗА ОИ 1 ЗАСЕДАНИЕ МЕСЕЧНО и 2-3 часа в комисия, на заседанията на които не ходят - там са многото пари за нищо работа!
16:09 25.06.2026
35 Хохо Бохо
16:10 25.06.2026
36 То има имного
До коментар #27 от "🦁ЩЩД🦁":
прости инжинери,визирам теб!Коментиран от #58
16:10 25.06.2026
37 Кокорццаааа
Коментиран от #41
16:10 25.06.2026
38 Кокорццаааа
16:11 25.06.2026
39 78291
До коментар #11 от "Дориана":
Върви се прегледай , човека обясни точно за такива като теб да разберат за какво иде реч,свали пилотските очила16:13 25.06.2026
40 Ддд
16:14 25.06.2026
41 Aлфа Bълкът
До коментар #37 от "Кокорццаааа":
Кокорчо може да е гей, ама Радев излезе п€д€₱ат16:14 25.06.2026
42 Фейк кАпей
До коментар #28 от "Фейк - либераст":
От юни 2021 г. до юни 2026 г. мyнчo кРадев боташов е имал 5 служебни правителства. Първото негово на Стефан Янев и няколко с премиер Гълъб Донев. Служебни назначени от него бяха и двете на Димитър Главчев. От тези 5 години мyнчa е управлявал 3 години и 4 месеца. Myнчa носи най голямата вина за опоскването на държавата. Сега вдига с 30% винетни и ТОЛ такси ,от 1 август цигарите с 20% ,водата във Велико Търново от 6 лв.на 6 евро от 1 юли . В същото време запазва привилегиите на силови структури ( МВР ,ДАНС ,МО ,НСО) без да плашат осигуровки и бонуси на всеки 3 месеца. Плюс 20 брутни заплати при пенсиониране = 100 000 евро. В същото време удря обикновените хора изключително тежко,предимно майките ,пенсионерите ,работещите с по висок праг на осигуряване. По yрoдливо ,антисоциално ,анти народно и про -олигархично управление България е нямала от 36 години.Коментиран от #44
16:15 25.06.2026
43 провинциалист
16:17 25.06.2026
44 Иван Венков
До коментар #42 от "Фейк кАпей":
Вярно е.16:17 25.06.2026
45 Тити на Кака
Ето - тази времена бяха велики, теглиш заеми суха пара, раздаваш на пенсионерите и те викаха "Ура, нашите от БКП пак са на власт!"!
Интересно какъв бюджет би съставил Кокоран при сегашните занулени резерви и автоматизирани повишения на подоходните разходи...Как би дофинансирал допълнителните разходи без външни заеми?
Интересно е да се узнае конкретното му мнение, все пак той е доказан финансов мошеник и занулител на бюджетни пари за глупости, а не за смислени цели!
Идолът на ПеПедалите от ППетроханен момчешки тип😂😂😂
Коментиран от #48
16:18 25.06.2026
46 Огромната
16:19 25.06.2026
47 128
До коментар #8 от "Реалност":
ДА АМА АСЕНЧУ КАРАШЕ БИЗНЕСА ДА МУ ПЛАЩА АВАНСОВО ДАНЪКА ДА МОЖЕ ДА ХАРЧИ И ДА ОПРАВИ ДЕФИЦИТА ЗАТОВА И ЖЕЛЯЗКОВ ПРАВЕШЕ ТАКА И СЕГА ТАЗИ ГОДИШНИТЕ ДАНЪЦИ ЗА ПОХАРЧЕНИ ПРЕДВАРИТЕЛНО -НЯМА КАКВО ДА СЕ ХАРЧИ-ТРЯБВАТ КРЕДИТИКоментиран от #62
16:22 25.06.2026
48 Чукча писател
До коментар #45 от "Тити на Кака":
Ако изслушаш, ще разбереш.Дефицита е изкуствен, реалния е 1,7% с нормално увеличение на доходите на всички, без замразяване на пенсии и мин. заплати.
1,5 млрд. допълнително са си заложили за канцеларски материали, вода, тоалетна хартия ...
3,5 млрд. допълнително за строителната мафия, при положение 2,5 млрд. , че не са изхарчени от миналата година.
и т.н.
16:25 25.06.2026
49 Истината
Имало е за заплати, пенсии, млади семейства, подкрепа за бизнеса ... без да вдига данъците без да вдига % на дълга.
Факт !
16:27 25.06.2026
50 Гай Турий
16:28 25.06.2026
51 тутурутки
До коментар #30 от "ту-туу":
ли правиш?16:29 25.06.2026
52 Алекс
Коментиран от #56
16:30 25.06.2026
53 Реалист
До коментар #6 от "Да изринем чеpвената чyма !":
Тия ще си отидат по зле и от Жан Виденов.16:30 25.06.2026
54 Вярно
До коментар #33 от "Софийски селянин,Пенсионер":
Просто ме е яд, че този тюбелин с походка на мецосопрано се прави на голям защитник на бедните.16:30 25.06.2026
55 тебе
До коментар #32 от "Тая":
якуу тъй наказал.ан лноКоментиран от #61
16:30 25.06.2026
56 шо фе
До коментар #52 от "Алекс":
на трасето не заработваш ли?16:33 25.06.2026
57 Пенсионер
16:33 25.06.2026
58 🦁ЩЩД🦁
До коментар #36 от "То има имного":
Абе щом имаш ток, вода и интернет ,има все още и добри.Като изчезнем като професия на тая територия,а ние уверено вървим натам,ще сте все отбор юнаци-юрист-икономист-АйТи специалист.И все Умни,за разлика от моята скромна личност.16:33 25.06.2026
59 комураzт
До коментар #26 от "9ти септември":
ти в найлова торбичка16:33 25.06.2026
60 Анонимен
До коментар #14 от "Дани":
Ама ти като какъв тук раздаваш присъди СЪД и затвор за теб и тези червените крадци заедно с червените олигарси завладяха цялата държава Един бюджет не могат да направят некадърници червени лъжци Грабители вън избори16:34 25.06.2026
61 Ха ха
До коментар #55 от "тебе":
Дано, Господ те накаже и аз ще му се моля затова, ...16:34 25.06.2026
62 Регресивна България=пеевски на стероиди
До коментар #47 от "128":
Това са пълни глупости.Изслушай видеото и ще се почувстваш 🤡
16:35 25.06.2026