"Доверявал съм се на експертите и съм утвърждавал графика, който ми е предоставен от тях", каза бившият министър на околната среда Нено Димов пред Апелативния специализиран наказателен съд, където се решава дали ексминистърът трябва да излезе на свобода.
Цитирана от БГНЕС, адвокатът му Ина Лулчева обясни в своята пледоария, че министърът не е бил подведен, каквато теза бе изказана от първия съд, а експертите са взели своите решения на базата на всичките им предоставени документи.
По време на заседанието стана ясно, че "Стомана индъстри" и Топлофикация - Перник са плащали 13 ст. за кубик, за разлика от гражданите, за които цената е 2 лв. за кубик. По този начин прокуратурата изчислява щетата.
"Стомана индъстри" е могла да взима вода и от р. Струма, за което е имала разрешение. Според обвинението с деянието на Нено Димов, обвинен в умишлена безстопанственост, е засегнал интереса на над 97 хил. души.
Прокуратурата представи два нови тома доказателства с разпити на свидетели, сред които са зам.-министърът Красимир Живков, зам.-министърът на околната среда Атанаска Николова, служители в дирекцията за управление на водите.
От показанията на всички ставало ясно, че единствено министърът утвърждавал с подписа си месечните и годишните графици за водоползване.
Основните задължения на ВиК са свързани със съхранението и ремонта на съоръжението на яз. "Студена" и водопреносната мрежа. Същото важи за Министерството на регионалното развитие, но не и към водите.
Управлението на водния ресурс е правомощие единствено на министър на околната среда, посочиха от прокуратурата.