Въпросът е защо чак сега има вот на недоверие. Една година не сме имали иницииран и успешно проведен вот на недоверие - под успешен разбирам дебат, който успешно да приключи.
Това каза пред „Денят започва“ по БНТ политологът Румяна Коларова в разговор със социолога Андрей Райчев за вота на недоверие към правителството. Това беше вот на недоверие, който БСП бяха длъжни да инициират преди края на тази парламентарна сесия, защото те имаха един неуспешен опит да инициират вот на недоверие преди време. Българската опозиция беше стигнала до момента, когато не можеше да инициира вот на недоверие, коментира Коларова.
Тя каза, че опитът да инициират вот на недоверие на тема АЕЦ "Белене" е приключил с фиаско, защото при този вот са избрали ненадежден партньор.
"Ясно е, че отново БСП са заедно с ДПС и е много интересно каква позиция ще заеме "Атака". Инициирането на вота на недоверие в НС в момента иска да покаже, че БСП вече няма онзи проблем, който имаше преди", уточни Румяна Коларова.
От своя страна социологът Андрей Райчев посочи, че вотът е най-силното оръжие на опозицията. Той заяви, че никой не пада от вот на недоверие, а се пада от вот на доверие. "За този вот на недоверие той показва БСП начело със Станишев след битката Първанов-Станишев, една доста дееспособна партия с поглед към властта, очакваща изборите, тренира да бие там на изборите. БСП събира и над половин милион подписа за една от каузите си. 500 000 души са много в "мирно време". Това е голям успех. Второ, като че ли ДПС изостави политиката си да не се води с БСП. Наблюдавахме дълго време ДПС да води своя политика с тежнение към бъдещ десен съюз. ДПС винаги са били балансьор, това е изоставено като че ли", заяви Райчев.
Той коментира и Синята коалиция, като каза, че партията на Иван Костов прави бърз, ясен и конкретен ход. "СДС отново стои хем така, хем така. Те трябва да излязат в опозиционна поза, ако искат да видят парламента. Те не могат да стоят в позата мън-мън и да чакат някой да ги избере. За да влезеш в парламента ти трябва да си боец. Най-важното за вота е това, че както сирийската опозиция сега се бие в Дамаск, този вот се води на най-силната територия на ГЕРБ. Това, с което се пъчеха ГЕРБ и това, с което казваха, че е най-важно, показаха всъщност, че със сигурността и престъпността те се справят", подчерта Андрей Райчев.
Румяна Коларова отбеляза, че свързването на вота с доклада на ЕК, е опит да внесат от БСП нова тема по вота на недоверие. "Твърдението, че ДПС се опитало да отиде надясно и после се върнало вляво не е така. ДПС ще избягва темата АЕЦ "Белене", защото именно по тази тема ДПС категорично каза: ние няма да подкрепим вот на недоверие на БСП", посочи Коларова.
"Едва ли подписите на хората за АЕЦ "Белене" са политически акт на българските избиратели. БСП беше застрашено да провали подписката и когато се обяви скокът на тока с 13% в този момент те събраха подписите. Протестът на потребителите не обслужва политически. Недоволните потребители не могат да налеят вода в електоралната мелница на БСП", подчерта политологът Коларова.
За нея този вот на недоверие е опит на БСП да си възвърне активната позиция, "която загуби доста унизително с онази история с Атака, с онзи вот на недоверие". "И това беше най-голямото парламентарно унижение, на което съм присъствала", отбеляза още Румяна Коларова.