След като съобщи, че властите в Каталуния водят разследване, в което има данни за връзка на българския министър-председател Бойко Борисов с международна схема за пране на пари, в-к "Ел Периодико" публикува и различни моменти от биографията на нашия премиер.
Пожарникар, полицай, военен, телоохранител, черен колан седми дан по карате и национален селекционер по тази дисциплина, включително и футболист от втора дивизия, надхвърлил 50-годишна възраст. Биографията на Бойко Борисов е толкова разнообразна и шарена, че си струва да подчертаем, че не този привърженик на футбола е човекът, открил и дал име на кометата Борисов миналата година. Но не, колкото и вяра да имат разпалените последователи на българския премиер, неговите разностранни интереси не включват (засега) астрономически открития.
Това, което изглежда един изключителен път за всеки смъртен, е просто рутина за някой, свикнал да постига всичко, с което се захване. Той заема постоянно поста на министър-председател на балканската страна от 2009 г. насам с кратки прекъсвания - между 2013 и 2014 г., когато социалните протести, същите, които го карат да подаде оставка, се надигат отново срещу крехката коалиция между социалистите и партията на турското малцинство и Борисов поема отново властта; и през май 2017 г., когато си връща без много усилия управлението, което сдава няколко месеца по-рано, след като неговият кандидат на президентските избори претърпява неуспех.
Удряне, заплашване и изчакване, докато открие слабото място на противника си. Както се отнася със съперниците си в двубой, умелият стил на този ръководител, роден преди 60 години в семейство от средната класа в комунистическа България, му е служил, за да изкове една от най-дългите кариери в политическото ръководство на съвременна Европа.
Силата на мафията
Но това, което блести в биографията му на човек, издигнал се сам, е същото, което го затъмнява в жестовете му. Противниците му посочват популизма на действията му - в опит да скрие празнотата на една програма, която се хвали с изпълнението на някои от големите инфраструктурни проекти, но която се оказа неспособна да проведе необходимите социални и икономически реформи в страна, която носи злощастния етикет на една от най-бедните и корумпирани в ЕС от присъединяването си през 2007 г. насам.
Много други цифри подсилват тези критики - един от петима граждани живее под прага на бедността в България, където средната работна заплата е едва около 400 евро и БВП на глава от населението не надминава 50% от средноевропейския - според данните от 2018 г. С такива данни е толкова необходима, колкото и малко вероятна, ефективната борба с организираната престъпност, един от най-големите недостатъци на българското общество. Престъпност, която се развива под подозрителната отпуснатост на властите.
Това е и забележителнoто предизвикателство, което придружава Борисов от изстрелването му в политиката през 2001 г. като доверен човек в управлението на Симеон Сакскобургготски в координатор на борбата срещу страховитата българска мафия. Преди е бил негов телоохранител, както и години по-рано на Тодор Живков.
Човек на действията
Поради липса на строги умения във високите сфери, утвърдената му слава като човек на действията, прагматизмът и вкусът му към черното, му носят прякора на Батман и му гарантират верността на легион избиратели, които симпатизират на него и на скромния му произход. Благодарение на всичко това, едва четири години по-късно, вече се издига и достига до кметския стол на София чрез тогава новата формация ГЕРБ, първоначално основана като неправителствена организация.
След завършването на мандата успешно се кандидатира за ръководител на правителството, детронирайки самия Симеон. Неговото управление демонстрира желязна борба с имиграцията, разширявайки стената с турската граница, и укрепва връзките с Европейския съюз с открито проевропейската си позиция, която го отдалечава от нерешимите аксиоми на Вишеградската група и го обединява с Брюксел въпреки упреците, които получава периодично за многото висящи задачи, които се натрупват. Tвърде много, дори за Батман.