Пернишката кметица Росица Янакиева тази сутрин е дадена на прокурор, съобщи местният информационен сайт zaPernik.com. Заканите на съветниците от ГЕРБ вече са факт и кмета Янакиева е дадена на прокуратурата. Сигналът е изпратен до главният прокурор на България Борис Велчев и съдържа съмнения за неправилно изразходване на парите, получени за справяне със земетресението.
"В сигнала най-подробно излагаме всички изнесени от общинските съветници на ГЕРБ данни за констатираните абсурди, които сме подкрепили с дадените ни от Община Перник документи", съобщи Милена Миланова - председател на групата общински съветници на ГЕРБ Перник.
По-рано пернишките ГЕРБ-ери разкриха, че е плащано за местeне на чинове по 70 лв. за бройка, 1200 лв. били платени за разпъване на найлон, който да пази помещение от строителни отпадъци, за нанасяне на грунд пък било платено около 700 лв. за 450 кв. м.
Управляващите да спрат да правят политика на гърба на перничани. Така кметът на миньорския град Росица Янакиева отговори на обвиненията на ГЕРБ.
В сигнала е направено искане, ако бъде повдигнато обвинение за престъпление на длъжностно лице и има достатъчни данни, че служебното му положение ще създаде пречка за обективно и пълно изясняване на обстоятелствата, то да бъде го отстранено от длъжност.
Сигналът е подаден в пернишката прокуратура тази сутрин, докато в ефира на БТВ имаше участие пернишката кметица Янакиева и съветничката Милена Миланова.
„Видяхме какво се случва с хората – държавата се е оттеглила категорично от задачата да им помогне, изпълняват се някакви политически поръчки на гърба на нещастието на тези хора. Не е ясно последните три милиона къде са отишли, на кого са платени,” това каза в студиото на „Тази сутрин” Янакиева.
По думите на пернишкия градоначалник целта е да бъдат поставени в ъгъла кметовете от опозицията. „Има сценарий срещу кмета на Перник. Така е например и в Монтана. Целта е с недоказани факти да бъдат притиснати опозиционните кметове,” смята Янакиева, която твърди, че съществува списък за отстрел на кметове.
70% от пострадалите при труса сгради според Янакиева са тежко състояние. По думите й за разпределянето на средствата е отговорно социалното министерство, а Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане е одобрила едва 194 от общо 8 500 молби.