Съсловните организации на лекарите и на специалистите по здравни грижи се разграничиха от протеста на сестрите. Аргументът им: Поведението им е неприемливо.
Проблемите в сектора трябва да бъдат решавани с диалог, заявиха от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи:
„Исканията, които те налагат са правилни и ние заставаме зад тях, но начините, по които те се опитват да ги решат няма как да бъдат приети“, заяви Милка Василева, цитирана от бТВ.
Таня Бойчева е сестра в Ямбол – в реанимация и анестезиология. Основната ѝ заплата е 750 лева и подкрепя протестиращите:
"Млади хора няма и да има, докато са ни ниски заплатите и докато сме толкова малко... Обидно е това, унизително е даже", коментира Таня Бойчева.
На обратното мнение е колегата ѝ Зоя Илиева от София – с основна заплата 950 лева, плюс почти 30 години трудов стаж:
„Доволна съм, защото се сравнявам със заплатите, които са в страната, моята заплата е доста над тези заплати, за които се говори“, обясни Зоя Илиева.
Позицията на министерството е, че възнагражденията зависят от финансовата възможност на лечебните заведения и от постъпилите средства от болничната помощ в тях.
Има болници, в които не могат да бъдат постигнати минималните прагове на заплати, защото няма достатъчно пациенти, обясниха от Лекарския съюз.
Оттам призоваха властта към самообладание – да не се поддава на уличния натиск.
По данни на здравното министерство, средната брутна заплата в системата се е увеличила с близо 200 лева за изминалата година.