Парламентът в понеделник прегласува ветото на Румен Радев за закона за извънредното положение. "Държавен вестник" излезе с извънреден брой, но кабинетът няма стратегия как да помогне на предприемачите и обикновените българи.
Това става ясно от отговора на НАП на въпроси на ФАКТИ как ще се облага обещаната от правителството подкрепа за изплащането на заплатите във фирми, които са в затруднено положение заради пандемията от коронавирус.
Припомняме, че преди седмица финансовият министър Владислав Горанов след среща с работодатели в Министерски съвет обеща, че държавата ще осигури 60% от заплатите на служителите от компании, чиято дейност е пряко засегната от мерките срещу разпространението на коронавируса. Работодателите пък ще трябва да осигурят останалите 40% от възнагражденията на персонала. Такова финансиране ще се получава в продължение на три месеца, уточни финансовият министър.
Днес от НАП отговориха на ФАКТИ, че по темата как ще се облагат тези заплати Приходната агенция ще може да даде повече подробности, след като от Министерството на труда и социалната политика представят реда и начина, по който ще се случва това.
С две думи изпаднал в затруднение работодател ще трябва да внася редовно дължимия данък общ доход и социални и здравни осигуровки на пълния размер на заплатата, но ще чака в бъдещето държавата да излезе с ясен механизъм за обещаните 60% подкрепа за заплатите. Всеки разумен предприемач ще предпочете да уволни работниците. Ръстът на новорегистрираните в бюрата по труда е ясен сигнал, че бизнесът не вярва на правителството и се спасява всеки по отделно.
НАП все пак обяви как ще става декларирането и плащането на републиканските данъци и осигурителни вноски по време на извънредното положение.
Само да припомним, че властите в Македония решиха заплатите на всички държавни служители, началници, ръководители, както и други длъжностни лица в държавната администрация ще получават само минималната работна заплата, докато трае кризата с глобалната пандемия.
Става въпрос за депутати, премиерът, вицепремиерите, министрите, кметовете, директори на държавни и общински дружества, съдии, прокурори и общински съветници, които ще получават минимална заплата в размер на 14 500 денара.
Никой в България от президента до селския кмет дума не обелва за намаление на заплатата си, а камо ли да живее с минималната заплата във времето на COVID-19.