Не мога да се съглася, че има пик или бум на заболелите от коронавирус в страната, коментира в ефира на Дарик лабораторният лекар от Русе д-р Георги Тодоров. Той споделя тезата на доц. Атанас Мангъров, че поне 300 хиляди българи вече са се срещнали с вируса.
Д-р Тодоров съобщи, че в момента по-малките лаборатории в страната не могат да се снабдят с бързи тестове, защото с тях са се презапасили ВМА, големи лаборатории или фирми.
17 лаборатории в страната повече от две седмици обобщават в специална информационна система резултатите от тестовете, които правят - LabTestCovid19.com.
Д-р Георги Тодоров съобщи, че близо 3 000 са хората, които са се изследвали за вируса и около 5 процента от тях са отчетени антитела към вируса.
„Излиза, че около 5 процента от българското население, ако го екстраполираме, е преминал вируса през тях, образувани са антитела. Но много по-важния въпрос е, че вървим към невъзприемчивост. Още не можем да го заявим директно, но ще излезе, че нашето население е невъзприемчиво към този вид вируси“, коментира още д-р Тодоров.
Който напомни, че в инфекциозният процес е важен човекът – как той реагира на инфекциозния агент, а не какво прави агентът.
„Но от това епидемия няма. Пик може да има, ако имаме 30 хиляди болни, имаме хиляда и няколко човека, които са носители на зараза“, допълни лекарят.
„Не мога да се съглася, че имаме пик на нещо или бум на нещо. 90-те човека, които днес бяха обявени са събирани три дни преди да бъдат качени на PCR“, бяха още думите му.
Той споделя тезата на доц. Атанас Мангъров, че поне 300 хиляди българи вече са се срещнали с вируса. „Даже според мен са повече, но това е отделен въпрос – все пак аз вярвам на инфекциониста доц. д-р Мангъров“, заяви д-р Тодоров.
Лекарят съобщи, че в момента няма как да прави тестове в лабораторията в Русе, тъй като те са свършили и няма откъде да купи. За разлика от големите лаборатории, които се запасявали.
„Не мога да си купя, те се намиран във ВМА. До този момент каквото съм могъл лично аз като лабораторен лекар да си отделя като ресурс да го платя и респективно да ми го платят на мен пациентите, съм направил около 150 теста“, разказа той.
И обясни, че когато има нужда като лекар, си поръчва тестове, но в момента няма от кого да поръча. „Всички отказват и казват: „Елате в началото на май!“, а в същото време фирма купува от фирма – без никаква лабораторна експертиза. Това е пълен медицински провал!“, заяви д-р Георги Тодоров.
„Да дадете тестовете, които сте внесли като снабдител на лабораториите, на друга фирма. Защо не ги дадохте на лабораториите, защо не се обърнахте към тях? Друг път давате на лабораториите в аванс тестове и консумативи, а сега искат предплащане. Това е търгашество със страха на хората“, категоричен беше специалистът.