България подписа договор за търсене и проучване на нефт и газ в континенталния шелф на Черно море - в "Блок 1-21 Хан Аспарух".
Договорът е между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и фирма „Тотал Е&П България“ Б.В и беше подписан от ресорния министър Делян Добрев и Патрик Плуен, представител на фирмата на церемония в Гранитна зала на Министерския съвет.
Над един милиард евро ще бъдат инвестициите за период от пет години.
До 10 дни държавата ще получи 40 милиона евро концесионно възнаграждение.
Всички проучвателни работи в блока са за сметка и риск на фирмата. Ще се направят два дълбоки сондажа на 5000 и 6000 метра.
Правим огромна крачка за истинската енергийна диверсификация на България, заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора.
Борисов припомни, че тази седмица са подписани договорите с компанията „Уестингхаус” за предпроектно проучване на седми блок на АЕЦ „Козлодуй” и протоколи с „Газпром”, един от които е за отстъпката в цената на природния газ от Русия от 1 април до края на годината с около 11 %.
Това е една добра прелюдия към петък, когато очакваме президента Барозу, да открием едни от най-добрите инфраструктурни обекти, в голяма част финансирани от ЕС, заяви премиерът. (В петък ще бъде открит втория лъч на софийското метро – бел.ред.).
„Убеден съм, че следващите години следващите поколения в България ще имат възможността да ползват много по-евтини ресурси, а държавата ще получава огромни концесионни такси”, подчерта Борисов, цитиран от Фокус. Ако това беше подписано преди пет години, сега щяхме вече да добиваме, каза още премиерът.
Карта на "Блок 1-21 Хан Аспарух":
|
Анализ на геоложките данни в блока ще се извършва през първата година. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ и на края на третата, четвъртата, петата година се правят проучвателните сондажи, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Министърът напомни, че само на 15 км разстояние на румънска територия са открити между 40-80 милиарда куб. метра газ.
Очакванията са потенциалът на българския блок да е не по-малък. Тези количества биха задоволили българските потребности за газ за 20-30 години. За съжаление ние сме закъснели с години, но по-важното е, че това се случва и не го правим за това правителство. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата, заяви министърът.
По думите му - офертата на „Тотал” е няколко пъти по-добра във всеки един от своите параметри в сравнение с останалите оферти. Бонусът има една от най-малките тежести за избора на фирмата, която ще прави проучванията. Едно от изискванията е минимум един сондаж на 5000 метра, а „Тотал” са предложили два сондажа. Сондажите ще се правят на около 100 километра от брега. Това е много важно за нас, защото един такъв сондаж струва 300 милиона евро. Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на „Тотал”. Не само сондажите надхвърлят многократно минималните изисквания, каза министърът. Територията на блока е над 14 400 кв.километра.