България подписа договор за търсене и проучване на нефт и газ в континенталния шелф на Черно море - в "Блок 1-21 Хан Аспарух".
Договорът е между Министерството на икономиката, енергетиката и туризма и фирма „Тотал Е&П България“ Б.В и беше подписан от ресорния министър Делян Добрев и Патрик Плуен, представител на фирмата на церемония в Гранитна зала на Министерския съвет.
Над един милиард евро ще бъдат инвестициите за период от пет години.
До 10 дни държавата ще получи 40 милиона евро концесионно възнаграждение.
Всички проучвателни работи в блока са за сметка и риск на фирмата. Ще се направят два дълбоки сондажа на 5000 и 6000 метра.
Правим огромна крачка за истинската енергийна диверсификация на България, заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора.
Борисов припомни, че тази седмица са подписани договорите с компанията „Уестингхаус” за предпроектно проучване на седми блок на АЕЦ „Козлодуй” и протоколи с „Газпром”, един от които е за отстъпката в цената на природния газ от Русия от 1 април до края на годината с около 11 %.
Това е една добра прелюдия към петък, когато очакваме президента Барозу, да открием едни от най-добрите инфраструктурни обекти, в голяма част финансирани от ЕС, заяви премиерът. (В петък ще бъде открит втория лъч на софийското метро – бел.ред.).
„Убеден съм, че следващите години следващите поколения в България ще имат възможността да ползват много по-евтини ресурси, а държавата ще получава огромни концесионни такси”, подчерта Борисов, цитиран от Фокус. Ако това беше подписано преди пет години, сега щяхме вече да добиваме, каза още премиерът.
Карта на "Блок 1-21 Хан Аспарух":
|
Анализ на геоложките данни в блока ще се извършва през първата година. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ и на края на третата, четвъртата, петата година се правят проучвателните сондажи, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Министърът напомни, че само на 15 км разстояние на румънска територия са открити между 40-80 милиарда куб. метра газ.
Очакванията са потенциалът на българския блок да е не по-малък. Тези количества биха задоволили българските потребности за газ за 20-30 години. За съжаление ние сме закъснели с години, но по-важното е, че това се случва и не го правим за това правителство. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата, заяви министърът.
По думите му - офертата на „Тотал” е няколко пъти по-добра във всеки един от своите параметри в сравнение с останалите оферти. Бонусът има една от най-малките тежести за избора на фирмата, която ще прави проучванията. Едно от изискванията е минимум един сондаж на 5000 метра, а „Тотал” са предложили два сондажа. Сондажите ще се правят на около 100 километра от брега. Това е много важно за нас, защото един такъв сондаж струва 300 милиона евро. Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на „Тотал”. Не само сондажите надхвърлят многократно минималните изисквания, каза министърът. Територията на блока е над 14 400 кв.километра.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 КРАЛИ МАРКО1
16:19 29.08.2012
2 0987
16:35 29.08.2012
3 Анонимен
22:29 29.08.2012
4 kiko
22:46 29.08.2012
5 жеко
23:43 29.08.2012
6 АЗ
Стига самохвалство и заблуда на наивните, защото истината е следната:
Заплатите трябва да се вдигнат четири пъти, а не с мижави проценти. Тогава ще се вдигне потреблението, което пък ще възстанови производството и ще ликвидира безработицата. От къде ще се намерят парите и какви мерки да се предприемат?
1. Спират се социалните на ромите при непосещение на училище, поне до 8-ми клас.
2. Намалят се данъци, такси, ток, вода и т.н., пропорционално на средната заплата, печели се от това че повече хора ще имат възможност да ги плащат.
3. Държавата си връща предприятията закупени за 1 долар, чрез масова приватизация, фалшиви търгове и.т.н., от собственици, които не са изпълнили договорните задължения след придобиване на предприятията, като например: разпродажба на оборудване и закриване на производството, фалит, намаляване броя на работниците, подмяна на основното производство и др. Ако държавата реши да ги продаде отново, не трябва да бъде по начина след 90-те години, а с реални финикийски знаци, и на хора доказали се в съответното производство.
4. При изпълнение на обекти от външни фирми, задължително условие да бъде наемането на български подизпълнители и работна ръка. Опции за чуждите фирми при закупуване на българско оборудване и материали.
5. Възстановяване на българското промишлено и селскостопанско производство, както и стоки за бита.
6. Субсидиране при производство и закупуване на стоки българско производство, високи цени на аналогичните вносни. Всеки българин да разбере, че купувайки българското си увеличава заплатата и си запазва работното място.
7. Недоказани доходи и имущество се отнемат в полза на държавата. Недвижимото имущество да не се разрушава, а използва по предназначение.
8. Забрана за внос на нискокачествени и опасни стоки от Китай и Турция.
9. Преразглеждане на всички сделки, договори и концесии, при най-малък умисъл в корупция.
10. Конкурс за работа на всички нива.
11. Ако отговорните хора от Брюксел ни направят забележка, че това не е пазарна икономика, поканете ги в България за един месец със средната българска заплата, при сегашната ни пазарна конюнктура.
12. И най-важното Господа Управляващи, колкото и малка страна да сме, Вие сте длъжни да защитавате българските национални интереси, никой не уважава слагачите.
PS. Световната икономическа криза ще свърши веднага, след като американските и европейски концерни изтеглят производството на своите стоки от Китай в собствените си страни. Друг е въпроса, защо не го правят.
07:56 30.08.2012
7 минаващ
Нека ББ да излезе и да обясни защо през Март 2012 ДКЕВР е решила да не се купува от Мелроуз рисорсиз на Каварна НАШИЯ газ, който е по 250 USD/1000 м3, а да се купува по-скъпият от другите доставчици? Сигурно защото концесионерът предпочита да продаде НАШИЯ газ на пазара по 500 USD, а не по 250 USD на нас. А ние ще получим какво - концесионна такса, браво!
А да Ви кажа ли колко тона НАША мед добиват Аурубис в Пирдоп на година и колко е борсовата цена? 220 000 тона е само катодната мед за 2011 г., средната борсовата цена за 2011 г. е 6 300 EUR/тон => 1.4 милиарда евро само от катодната мед! Отделно там се добиват 330 000 тона анодна мед и 1 млн. тона сярна киселина. Това са НАШИТЕ ресурси, от които ние получаваме концесионна такса. Нека ББ излезе и каже колко "милиарда" евро концесионна такса сме получили от тази завод! Ако този завод беше останал наш, можехме да си изплатим външния дълг за няколко години само от катодната мед!
Така че не си мислете изобщо, че това, което открият Тотал, ще бъде за нас. Затова силно се надявам нищо да не открият, поне ще остане за нашите деца, ако те са по-умни от нас да не си раздават богатствата за жълти стотинки.
11:32 30.08.2012
8 гост
12:30 31.08.2012
9 Христо Ковачев
22:59 01.09.2012