Започнал е ремонтът на тръбопровода за отпадъчни води, който замърсява Варненското езеро. Аварията е станала преди месеци. Както вече ФАКТИ съобщи, случаят се проверява от Окръжната прокуратура във Варна.
Цитирани от БНТ, специалисти твърдят, че на ден тръбопроводът изхвърля между 6 и 8 кубични метра битово-фекални води. Спуканата подводна тръба свързва и отвежда отпадъчните води на район "Аспарухово" към пречиствателната станция. Аварията е станала преди няколко месеца и е установена със специализирана подводна техника, защото тръбата се намира на дъното на Варненското езеро.
Зам.-кметът на община Варна инж. Христо Иванов обясни пред националната телевизия, че ремонтът се е забавил, защото е трябвало да се изяснят договорените условия между Министерството на околната среда и водите и фирмата-изпълнител за изпълнения строеж през 2011 г. След това било направено писмено уведомление и покана до фирмата-изпълнител, за да дойде и да се запознае с проблема намясто. Според зам.-кмета те са получили кореспонденцията, но не са реагирали.
"Ние изчакахме определения срок, докато приключи гаранцията, която беше през декември месец и оттогава започнахме активни действия по пълно обследване на възникналия проблем, водолазни огледи, огледи със специализирана техника, направата на инвестиционен проект за възобновяване на тръбата", оправдава се зам.-кметът инж. Иванов.
"Един от негативните ефекти или последствия от това, което причинява тръбата, е цъфтеж на фитопланктона, прекомерна продукция на фитопланктона. За съжаление тя не може да бъде изконсумирана от следващите звена в хранителната верига, голяма част от нея пада на дъното, там гние и предизвиква мор на дънните организми. Това е един от най-често срещаните негативни последствия за екосистемата от цъфтежа на фитопланктона. Зачестилите изследвания в момента във връзка с пандемията на коронавирус и установените от редица чуждестранни изследователи факти, че коронавирусът запазва виталността си точно в такива битово-фекални води. За съжаление, досега такива изследвания нито в тези води, нито където и да било във водите на Черно море, няма", поясни пред БНТ за последствията директорът на Института по океанология Снежана Мончева.
По договор ремонтът на тръбопровода ще продължи през следващите три месеца. Сумата, която ще се вложи в него, е 1 300 000 лв., отпуснати от регионалното министерство.