Мисля си, че ще бъде наистина жалко, ако пред очите на всички се случва изслушването на кандидатите за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), пред очите на всички се случва гласуването и накрая бъдат избрани онези, които нямат необходимите качества да бъдат членове на ВСС, заяви пред бТВ министърът на правосъдието Диана Ковачева.
В началото на година Министерството на правосъдието разработи правила за кандидатиране на членове на ВСС. Тези правила за напълно прозрачни, припомни Ковачева. Факт е, че сред номинираните лица има познати лица. Фактът е, че тези кандидати са били номинирани от своите колеги, посочи тя. Диана Ковачева подчерта обаче, че ако има такива, които са съсипали системата, то се надява да не бъдат избрани.
Изслушването траеше 13 часа и половина, аз бях на него почти през цялото време. Видях с очите си колеги, които са много наясно с проблемите в съдебната система и други, които не са много наясно. Надявам се тези, които не се справиха добре в парламента на изслушването, да не бъдат избрани, каза правосъдният министър. Ковачева посочи, че от тук нататък всеки, който трябва да бъде избран в съдебната власт като главен прокурор например, трябва да бъде избран с такива публични процедури, прозрачно. Би било жалко и недостойно да бъдат избрани неподходящите кандидати за ВСС. Ако тези хора се явиха в парламента и обсъждаха теми като натовареност например, ако всичко приключи с разговора в парламента, тогава би било много жалко. Аз лично си поставям за цел да наблюдавам начина, по който ще работи ВСС и ще припомням на членовете на съвета това, което са обещали, посочи министърът.
За избора на нов главен прокурор Диана Ковачева каза, че се надява следващият главен прокурор да познава проблемите на прокуратурата и съда, да е професионалист. Надявам се да няма партийни кандидатури за главен прокурор, трябва да има състезателност при избора на главен прокурор и кандидатурите да са повече.
До година-две ще бъде възможно с електронен подпис ще можем да заведем жалба в съда, да правим справки за съдебни дела, съобщи Диана Ковачева. Тя коментира също и случая с присъдата на Йоан Опиц, който е осъден на 5 години затвор заради убийството на крадец в кооперацията, в която живее.
Говорим за дефицит за усещане на справедливост у хората, но говорим и за отнет човешки живот, така че нека да се съобразим с решението на съда. Правосъдието е за всички и това трябва да бъде, категорична е Диана Ковачева. А животът понякога ни показва и обратното, има различни случаи. Понякога съдебната и житейската логика се разминават. Магистрати трябва да работят затова да засилят чувството на справедливост у гражданите, каза още министър Ковачева.