Хората нямат представа какво става в съдебната система, защото нямат възможността да преценяват пряко отношение към нея и да се произнасят за нея. Съдебната система има тежки проблеми. Това каза пред "Денят започва" по БНТ юристът и бивш министър на образованието Даниел Вълчев.
Днес предстои да бъде представено проучване на петия брой на Юридически барометър – гражданска инициатива за наблюдение, анализ и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България.
Правният ред в България е доста бързо променящ се и това е причината хората да нямат доверие в него. За първи път Народното събрание има малък брой закони за предходните шест месеца – само 50 закона. Но по-важното е друго, макар и само 50 закона, по-голяма част от тях, 2/3 от тях, са променяни повече от веднъж за същите шест месеца. Например, Кодексът за труда е изменям и допълван пет пъти. "Не може ли г-н Тотю Младенов да се присети януари какво ще му дойде на ум до юни, за да ги направи тези промени веднъж", каза Вълчев. Правото е консервативна система и тя би трябвало да се развива малко по-бавно по някаква логика.
В новия закон за училищното образование има опит да се решат няколко важни неща, каза Вълчев и припомни, че съвсем близък до този проект той самият е оставил на правителството. Законопроектът е важен, защото той въвежда новата образователна структура. Иначе казано, децата да могат да завършват основно образование в 7-ми, а не в 8-ми клас, както е сега, да се изравняват езиковите с другите гимназии, да има една подготвителна година за всички, които след това ще продължат в гимназиален етап, а самият гимназиален етап да бъде разделен на две. Първи гимназиален етап до 10-ти клас и втори – за тези, които имат да продължат с висше образование, посочи Вълчев. Надявам се, че ако този закон в този му вид или в подобрен вид влезе в сила, това ще даде възможност на децата, които напускат рано училище, още след 8-ми клас, да могат до 10-ти клас да бъдат в училище, посочи още бившият образователен министър.
Въпросът с Авиоотряд 28 няма да затихне току-тъй. Това е един въпрос, който трябва да бъде докрай разискван. "Г-н премиерът не отговори ясно на въпроса правителствен ли е бил този полет или не. Това, което нашите колеги установиха и обявиха, че в летателния план е записано, че това е правителствен полет. Как така изведнъж се оказа, че това е частен полет, който този Авиоотряд няма право да прави", коментира Даниел Вълчев. Ако премиерът наистина вози своите съотборници-сътрапезници, заяви Вълчев , въпросът заслужава обществено внимание.