Както вече ФАКТИ съобщи, заключенията нa послeдния Eврoпeйcки cъвeт сочат, че "с цeл пoдкрeпa нa ядрeнaтa бeзoпacност в Eврoпa щe бъдe oтпуcнaтo cпeцифичнo пoдпoмaгaнe зa извeждaнeтo oт eкcплоатaция нa cлeднитe aтoмни eлeктрoцeнтрaли"... В списъка от трите централи е и българската АЕЦ "Козлодуй". В официалния документ пише "извеждане от експлоатация на следните атомни електроцентрали", което създава внушението за цялостно затваряне на тези централи, а не на отделни техни реактори.
В интервю за ФАКТИ енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и Минен форум, бивш изпълнителен директор на НЕК и бивш зам.-председател на Борда на АЕЦ “Козлодуй”, отбеляза, че подобно решение на ЕС би трябвало да касае само старите руски ядрени реактори на родната АЕЦ (от първи до четвърти), които отдавна са спрени, но все още не са цялостно изведени от експлоатация.
"Интересната подробност е, че не може да се намери информация дали става въпрос за блоковете от 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй" или е валидно и за пети и шести блок. Заключението на Европейския съвет не би трябвало да бъде и за последните два реактора, тъй като пети и шести блок имат много дълъг ресурс и би трябвало да са в експлоатация поне още 10 години. Не сме само ние, които експлоатираме ядрена енергия, ред други държави в ЕС развиват и имат планове да продължават да развиват подобен тип енергетика. Реактори 5 и 6 са с достатъчно ниво на безопасност и не би трябвало да са фокус на подобно внимание", сподели Хиновски.
"По всяка вероятно решението на Европейски съюз е свързано само със старите руски ядрени реактори, тъй като заключението, освен за АЕЦ "Козлодуй", е и за АЕЦ "Игналина" в Литва и АЕЦ "Бохунице" в Словакия". Те са типични примери за дълго спрягани за извеждане от експлоатация, които се бавят много дълго време заради липса на средства. Изискват се много сериозни бюджети", аргументира се експертът.
Хиновски заяви, че първи, втори, трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" са спрени отдавна, но все още не са изцяло изведени от експлоатация и именно към тях са насочени средствата на ЕС в рамката, касаеща действията от 2021 до 2027 година.
"Процесът на извеждане е много сложен и тежък, действията по деконтаминация, радиоактивното обезвреждане, остатъчният метал също трябва да бъде дезактивиран и претопен, преди да бъде потворно използван, процесът е дълъг във времето".
"Може да има много подбуди зад подобна стъпка на ЕС. Може да е заради конкуренция на евтината енергия, произвеждана от АЕЦ "Козлодуй". Като цяло атомната енергия се смята за натоварваща силно икономиките на страните, защото има тежки разходи при извеждане от експлоатация и на по-нататъшното съхраняване на отработеното ядрено гориво. Това натоварва сериозно и дългосрочно икономиките на страните-членки. Може би това е другата подбуда на ЕС – окончателно закриване на ядрената енергетика в Европа, но това не се свързва с плановете на много други държави, които планират развитието ѝ, Чехия, Унгария, Словакия и Литва, например", заяви още Хиновски.