Торове са замърсили водата в канала в Хасковско, който се влива в река Марица. Това стана ясно на брифинг на министъра на здравеопазването Костадин Ангелов и министъра на околната среда и водите Емил Димитров – Ревизоро. Припомняме, че водоснабдяването на 48 населени места в Хасковска област беше спряно превантивно, когато 29 крави умряха след водопой на въпросния канал.
Цитиран от БНР, Ангелов заяви, че многократно са завишени допустимите норми на нитрати, нитрити, както и на амониев азот.
"Днес в част от селата около Димитровград водата ще бъде пусната. Първо ще бъде пуснато водозахранването от изворите в Брод, Злато поле и Райново", заяви здравният министър.
Министърът на околната среда Емил Димитров обяви какво е установено до момента по отношение на замърсяването на реката:
"Това, което е намерено не е намерено в изворите, водовземането и водохващането до този момент и това ще е целта и на РЗИ. Първото, което следим е да няма това, което е намерено в канала, досега не е открито. Казахме, че сме намерили остатъци от торове в тази вода. Кой точно ги е създал тези остатъци, идват от завод, който произвежда торове. Досъдебното производство трябва да установи всичко“.
Селищата, които останаха на сух режим, са били снабдени с два тона минерална вода, а днес се очаква нова пратка от 80 хиляди литра:
"След като излязат пробите от тези шест кладенеца, ако те са отрицателни, тоест доказват, че липсва в тях наличие на някакви вещества, които да са опасни за живота и здравето на хората, тоест ако водата е чиста и безопасна, тази вода ще бъде пусната по мрежата и тя ще стигне до тръбите на хората. След като тази вода стигне, ние ще дадем разрешение тя да бъде използвана само за битови нужди. След като започне използването на водата за битови нужди РЗИ ще вземе проби от питейната вода в тези населени места, тези проби ще бъдат изследвани отново, за да докажем, че тази вода е абсолютно безопасна. Когато докажем, че водата е безопасна ще разрешим тя да се използва и за питейни нужди", обясни по-рано министър Ангелов.
По-рано беше съобщено, че пробите, взети от река Марица, отговарят на нормите и няма опасност от екологична катастрофа. Под ръководството на районна прокуратура Димитровград е образувано досъдебно производство за замърсяване на водите на река Марица.