Ръководството на ДПС заедно с парламентарната група се събира днес, за да представи официалната си позиция по проекта на ГЕРБ за нова Конституция, както и оценката си за политическата криза в държавата.
Заседанието започва в 13.00 часа и ще приеме декларация на партията.
По информация на Епицентър. бг ДПС няма да даде подкрепата си за конституционните намерения на управляващите.
Очаква се партията на Доган да даде и силно критична оценка за управлението на ГЕРБ и състоянието на държавата, за демократичните ѝ устои и нивото на парламентаризма у нас.
Елитът на партията ще проведе сериозен дебат за развитието на процесите в страната, ще обсъди различни варианти за евентуалното излизане от кризата.
Очаква се председателят на партията Мустафа Карадайъ да излезе с обширен доклад, както и с конкретни предложение за позициите, които Движението ще застъпи в тези критични за държавата моменти.
Ден, след като ГЕРБ обявиха намерението си за създаване на нова конституционна норма, от ДПС дадоха знак какво ще е отношението им към тази инициатива на управляващите - разпространиха реч на Доган – от декември 2019 година, която на 100% може да бъде отнесена към днешната ситуация.
В нея почетният председател на ДПС дава унищожителна оценка на десетгодишното управление на страната под ръководството на ГЕРБ: „нито пазарна икономика, нито свободна конкуренция, нито сериозен държавен ангажимент в икономиката, държавата, че се е оттеглила от стопанския живот на страната, но продължава да се вживява в ретроградната си роля на основен работодател и санкциониращ фактор на бизнеса”.
И още от критиките на Доган: „Изправени сме пред сериозен дефицит на реформаторски идеи, защото стремежът към властта и властовата система на обществото се превърна в самоцел за елита със силата на опиат”.
В речта си Доган предупреди, че "разтворената ножица между бедни и богати, както и накърненото чувство за справедливост от разпределението на ресурса ще развалят обществения договор между политиците и обществото, и това ще превърне Улицата в основен играч на политическата сцена", което виждаме, че вече е факт.
В това общество, обзето от умора и апатия, потънало в демотивация, с власт, в която "липсват всякакви реформаторски идеи и визия" Доган посочва изхода – „смяна на политическия модел".
Големият въпрос е, анализира Доган, ще се стигне ли до „ефекта на пеперудата”, който Доган посочи: "при определени условия едно спонтанно микроколебание на въздуха може да породи буря в другия край на света"?
В този социално-политически контекст по всичко изглежда, че рестартът на демократичния модел, съчетан с моралния императив, е нежният, но неизбежен изход от тази ситуация. Кога и как ще се получи това, зависи от зрелостта на политическия елит и на гражданското общество, обяснява почетният председател на ДПС.
Доган би подкрепил коренна промяна на системата, но само ако носи тотална промяна на обществените отношения, когато те формулират нови национални цели и приоритети.
Такива в момента управляващите не предлагат.
В проекта на ГЕРБ за нова Конституция няма нищо от това, което Доган разбира като рестарт или коренна промяна на системата.
Няма нови национални цели и приоритети,
няма моралният императив,
няма реформаторски идеи,
няма визия.
И най-важното – този проект още веднъж подчертава, че "демокрацията ни не е излязла от съмнението за своята легитимност”.
За Доган рестартът би имал смисъл, само ако носи промяна в обществените отношения.
Когато става дума за основополагащи норми на демокрацията, каквато е Конституцията, за отговорност пред бъдещите поколения, ДПС няма да си позволи никакъв компромис, на никаква цена, заявиха пред Епицентър.бг високопоставени фактори от Движението.