След тричасови дебати депутатите дадоха зелена светлина за първия референдум в най-новата българска история. В крайна сметка остава въпросът на управляващите „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?”.
От гласувалите 113 депутати „за” бяха 106, „против” – 7. В гласуването не участваха "Коалиция за България" и ДПС. 98 депутати от ГЕРБ подкрепиха така формулирания въпрос, от Синята коалиция един беше против, а от "Атака" петима не подкрепиха решението. Осем независими депутати бяха "за", един - "против".
„Къде в закона пише, че не може, когато има подписка, да има предложение на народни представители за референдум”, попита председателят на парламента Цецка Цачева депутатите от Коалиция за България.
„Зад тези 76 депутати от ГЕРБ, стоят над 1 милиона български граждани, защото за ГЕРБ на изборите са гласували 1.6 милиона граждани”, уточни Цачева. Тя призова да не се противопоставя пряката на представителната демокрация.
„Всички ние сме се заклели в името на Конституцията да работим в интерес на българските граждани”, заяви Цачева. Тя цитира текст от Конституцията, според който, никоя държавна институция не може да си присвои народния суверенитет.
Вие се страхувате от собствения си народ, господа управляващи. Това заяви депутатът от Коалиция за България и бивш енергиен министър Петър Димитров по време на дебатите. „Вие се страхувате не от БСП, вие искате да откраднете референдума от хората. Вие искате да внушите на хората, че са некомпетентни да се изкажат по така зададения въпрос”, заяви Димитров. „Историята чука на вратата ни, не се опитвайте да я затворите. Инициативата е на хората. За първи път гражданите чрез подписка искат да упражнят правото си на вот. Виждаме опит на управляващите да открадната референдума”, заяви депутатът.
Според депутата с въпроса, предложен от ГЕРБ, се обезсмисля истинският въпрос.
Председателят на Парламентарната група на партия „Атака” Волен Сидеров заяви, че по сегашния закон, ако сега се проведе референдум, той няма да бъде признат.
„Вероятно няма да излязат толкова хора, колкото са гласували на предишните парламентарни избори - над 4 милиона души. Искаме със специална поправка, да се премахне това ограничение. Настояваме да се намали броят за събиране на подписка. С 5000 подписа се учредява партия, няма логика 500 000 души да се подпишат, за да инициират референдум. Предлагаме тази цифра да падне на 200 000”, предложи Сидеров.
Искра Фидосова от ГЕРБ попита Сергей Станишев защо като министър-председател, без одобрен технически проект е разрешил да се подпише допълнително споразумение за поръчка на оборудване за блокове 1 и 2 на обща стойност над 1 милиард лева. Фидосова попита още, защо на заседание на МС от октомври 2008 г. е решено с 300 млн. лв. да се увеличи капитала на НЕК, след като не е подписан договор.
Станишев отговори: „Когато правителството взе решение за увеличаване на капитала на НЕК, това даваше възможност самата НЕК да има по-голяма възможност за реализация на стратегически проекти”. „Никога не съм говорил за голям шлем. Всеки проект е за самия проект. Водил съм и то умело преговорите с руската страна. Сега ще видим какво ще направите по Южен поток”, коментира Станишев.
Не може да има такъв референдум. Това каза съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров. Той заяви, че от ГЕРБ трябва да поемат отговорност. „Не си играйте на демокрация – това не е демокрация. БСП не спазиха правилата. Този въпрос, който искат, не е законен. Ако истината за „Белене” не бъде извадена докрай, няма да се спасим от този проект, и той ще ни преследва много време”, добави Димитров.