"Много активно участвахме в обсъжданията на резолюцията, но стоим на позицията, че в този процес, в който се разглежда какво се случва в България, тази резолюция има определено място и то не е с най-голямо влияние. Това заяви пред Bulgaria ON AIR евродепутатът и председател на групата "Обнови Европа" Искра Михайлова в "България сутрин".
Тя подчерта, че върховенството на закона и нарушаването му, в която и да е страна членка, е проблем на целия ЕС.
По нейни думи резолюцията цели да обърне внимание на проблеми, които са важни. Михайлова посочи, че една от причините резолюцията да няма ясна сила и позиция, е това, че се е появила след доклада.
Ние побългарихме дебата, поскараха се българските политически сили, размениха си любезности, забравяйки къде се намират и че става дума за имиджа на страната ни, отбеляза тя. От страна на ЕК и Съвета пък имало декларации и позиции, основани на доклада, който по нейни думи е резултат на дълги проучвания.
Михайлова заяви, че ЕК е дала мнението си с доклада, а ЕП - с резолюцията, и се очаква и Съветът да изкаже становището си.
Тя бе категорична, че в България имаме нужда от честни избори и доверие в изборния процес, като колкото по-скоро се случат те, толкова по-добре.
Припомняме, вчера Европейският парламент одобри критичната резолюция за върховенството на закона в България с 358 гласа "за", 277 гласа "против" и 56 гласа "въздържал се". Във вота участваха 691 евродепутати.
По-рано през същия ден евродепутатите отхвърлиха внесените поправки за президента в резолюцията.
Предният ден пък текстът за Васил Божков, чийто случай се описваше без споменаване на името му и в който се твърдеше, че бизнесменът финансира продължаващите протести, беше оттеглен от вносителката - евродепутатката от Малта Роберта Мезоца.
На днешното заседание в парламента Драгомир Стойнев от БСП заяви, че отношението на Европа към България вече е друго.
Тома Биков от ГЕРБ отсече, че България не е черната овца на Европа.
От ВМРО пък се противопоставиха на ревизията на ценностите на Европейския съюз.