Република България уведоми днес Европейската комисия, че не е в състояние да приеме предложената към момента преговорна рамка за Република Северна Македония и проекта на декларация към нея, тъй като тя не дава необходимите гаранции за изпълнение на поставените от страната ни условия. Това обявиха от Министерството на външните работи.
Като аргумент се посочва, че не са налице необходимите гаранции за изпълнение на поставените от България условия.
Към преговорната рамка е предвиден вариант условията на страната ни да бъдат поставени в декларация на Съвета на Европейския съюз, а тя не е правно обвързващ инструмент, посочват от външното министерство.
Искането на страната ни пред европейските институции е нашите условия да бъдат отразени директно в Преговорната рамка. България настоява Република Северна Македония да изпълнява ангажиментите си по Договора за добросъседство и приятелство, не признава македонския език и е против той да бъде вписван като официален език на Европейския съюз.
По-рано тази седмица вицепремиерът Екатерина Захариева обясни, че от македонска страна все още няма нито мерки за спирането на антибългарската кампания, нито действия, които да гарантират, че претенции за национално малцинство у нас няма да получат институционалната подкрепа на Скопие.
Днес премиерът на бившата югорепублика Зоран Заев заяви, че не неговата страна, а България нарушава Договора за добросъседство от 2017 г.
"За България е неприемлив вариантът условията ни към Република Северна Македония да бъдат поставени в декларация на Съвета на ЕС, съпътстваща преговорната рамка. Декларацията на Съвета не е правно обвързващ инструмент и не дава търсените от България юридически гаранции. Такива гаранции бихме имали, ако нашите искания бяха отразени в текста на Преговорната рамка, за което и настояваме", пишат от Външно.