"Аз съм скептичен към самата идея за блокиране на преговорите на Северна Македония с ЕС, защото това работи изцяло в полза на македонизма и генерира много сериозни антибългарски настроения в нашата съседка и поставя България в международна изолация - в рамките на Европейския съюз и в региона, компрометирайки собствения ни приоритет по време на председателството на Съвета на ЕС за присъединяването на Западните Балкани". Това заяви пред БНР Любомир Кючуков, дипломат и директор на Института за икономика и международни отношения.
"Боя се, че ситуацията е блокирана - както по отношение на кандидатурата на Република Северна Македония (РСМ), а за съжаление и на Албания, така и от гледна точка на двустранните отношения, което е негативен елемент", коментира още той.
По думите на дипломата в двустранните отношения няма разбирателство, защото те са функция на политическото говорене:
"В момента диалогът и на дипломатическо ниво е изключително затруднен", подчерта той и беше категоричен, че трябва да се търси диалогът.
Кючуков обясни, че договорите на Северна Македония с Гърция и с България са коренно различни:
"Гърция се опитва да докаже, че между нея и РСМ няма нищо общо, а ние се опитваме да докажем, че всичко ни е общо, затова при нас това е въпрос на процес, защото става дума за съзнанието на хората".
Проблемите на Гърция приключват с подписването на договора с РСМ, а решаването на проблемите между България и Северна Македония започват с подписването на договора и на неговата основа:
"Това е договор, който дава основата, защото без него България нямаше да има дори никаква възможност да постави въпроса в ЕС".