„Резултатът е най-плачевен в страните, в които се носят маски, в които има мерки“ – това каза професор Иван Чалъков по повод разпространението на коронавируса в предаването "Студио Хъ" на 7/8 TV.
„Швеция едва не ги анатемосаме в началото – имат най-добри резултати. Мъдро. Но там като че ли тези процеси се управляваха от медицинската наука, а тук се управляват от директиви. Хора, които не са виждали болен, които на бюрото си имат само папки и монитор“, допълни той.
„Ако тръгнем по хода на самата епидемия в началото, десет дни преди да каже колко е страшно, генералът каза, че нямало нищо страшно… Десет дена след това той си смени мнението - не забравяйте. Тя е трагикомична тази история. За основен типичен симптом на клиничната картина на COVID-19 беше споменато чувството за чуждо тяло. По-голямо глупост моите студенти в четвърти курс не бяха чували. Много сме се смели – чувство за чуждо тяло. Оттам тръгнаха и едни такива еротични вицове. Това нещо отпадна”, каза професорът.
„На 10 октомври в Берлин се състоя един конгрес на Световния съюз на лекарите – лекари от цяла Европа и света. Изнесоха се данни, че от 84 до 92% пробите, полимеразната верижна реакция (PRC тест) са фалшиво положителни или фалшиво отрицателни“, каза още той.
Професор Чалъков беше категоричен, че диагноза може да се направи само след изследвания, но на само на тяхната база, а на базата на преценката на лекар или екип от лекари след преглед на живо.
„Никой не може да каже в момента, че клиничната картина на COVID-19 е различна от клиничната картина на обикновения грип. Въпреки че е приет за златен стандарт PCR-а – полимеразната верижна реакция, тя не е сто процента гаранция за доказване на този вирус“, каза професора и посочи антигенния тест като по-логичен и евтин вариант на тест.
„Мерките, които в момента се взимат нямат нищо общо в медицината и с науката“, беше категоричен професорът и обясни за грешките при вземането на проба за PCR тест. Разказа за необучени медицински лица, които са причинявали кръвоизливи на пациентите по време на вземане на проба.
Професорът разказа за свой пациент с тежък случай на коронавирус, който дълго време е бил интубиран. „Седем PCR-а негативни и накрая диагнозата се поставя на базата на имуноглобулините, че го е прекарала, но PCR-ът беше негативен“, каза той.
„Моят призив към хората е да се успокоят. Не е страшно заболяването. Има го, никой не го отрича. Не искаме да се неглижира нищо, но хората трябва да се успокоят. Колкото повече капсулираме хора, толкова повече ги отдалечаваме от създаването на колективния имунитет, към който толкова много се стремим“, призова професора.
Той предупреди, че не бива да се бърза с ваксината, а да се следва стриктна процедура в противен случай рискуваме тези ваксини да се окажат негодни. „Тръмп казва утре нашата е готова, руснаците пък я направиха… Какво е това състезание“, каза той.
Професорът обвини телевизионните новинарски емисии във всяване на паника и каза, че във френските телевизии информацията не се поднася както у нас. „В България умират на ден средно по 300 души. Днеска са починали десет души (от коронавирус). Ако това беше чума и беше толкова страшно, тази смъртност щеше да стане 400, 450. Тя дори е по-малка“, каза професор Чалъков.
„Хората, плашейки се, бидейки в постоянен страх, сриват допълнително имунитета си“, категоричен беше професорът.
Разговорът завърши с една добра и една лоша новина, както се изрази професор Чалъков.
„Във Франция миналата година (с ваксина срещу грип) се ваксинираха около 80%. В България – 4%, поради БгМама и други такива немедицински кърджалийски институции. Тази година ваксини няма. Всичко се изкупи, „Инфлувак“-ът отиде, сега дойде, но само по големите вериги, малките аптеки няма да получат, само големите и ваксини няма. Тази година хората ще се ваксинират срещу грип. Не е чудотворна тази ваксина, но тя е много проста – от нея може да имате само полза и никаква вреда. Не да не боледувате, а да боледувате по-рядко и като боледувате, да го изкарате на крак. Това е целта на ваксината“, беше добрата новина.
„Аз сега ако съм съветник на премиера, казвам: „Ми, тя сега тази епидемия ще бъде до 1 юли. Карантина до 1 юли. Искаме да си отидем, но не можем. Не ни дава карантината”, професорът обяви като лоша новина.