По-рано днес Българската ритейл асоциация (БРА) излезе с отворено писмо до премиера Бойко Борисов, до вицепремиера Томислав Дончев, до министъра на финансите Кирил Ананиев и до министъра на икономиката Лъчезар Борисов. БРА се представя като сдружение на над 100 търговци, опериращи магазини на дребно в страната. В писмото си посочва три мерки, които смятат, че държавата спешно трябва да взема относно търговията на дребно в контекста на новите противоепидемични мерки за периода 27 ноември-21 декември.
От ФАКТИ се свързахме с генералния секретар и член на Управителния съвет на Българската ритейл асоциация Рая Попова, за да говорим относно мерките, които те предлагат.
На въпроса колко души разчитат на препитание от работата си в търговски обекти на членовете на асоциация, Попова отговори: „Около 3000 души са засегнатите хора, само от нашите членове. Разбира се, секторът на търговията е доста по-голям от това“.
„За асоциацията и за нейните членове най-важни са служителите. Един работодател преди всичко носи отговорност към своя бизнес, първо и към своите служители, второ. Хората са изключително притеснени, че не могат да се погрижат за тези, които досега са им били лоялни служители, грижили са се за това бизнесът да се движи напред и въобще са били част от този екип. Такива решения са много тежки и от чисто човешка гледна точка, защото просто резерв няма. Той вече се изчерпи – неплатени отпуски и т.н., всичко свърши още миналия път. Някои от хората просто карат от заплата до заплата. Нямат никакъв буфер и са силно притеснени за чисто физическото си оцеляване. Това, което притеснява нашите членове е как да оставят всички тези семейства. Някой от съпрузите, които вече са загубили работата си разчитат само на този доход като основен. Това е много притеснително за всички“, каза тя по повод причините за написването на това отворено писмо.
В самото писмо членовете на БРА предлагат държавата да се намеси с мерки, които да бъдат приети, а необходимите средства за това да бъдат осигурени преди повторното затваряне да бъде факт. На въпроса защо държат средствата да бъдат осигурявани преди локдауна, Попова отговори: „Случва се да се дават обещания, които са малко имагинерни. От типа „ще видим“, „ще решим“, „ще преценим“, „чакайте да разберем Европейският съюз как ще помогне“. Така или иначе Европейският съюз има предвидени средства. Някакви мерки трябва час по-скоро да бъдат разпределени, защото и времето е фактор с огромно значение“.
Но в какво точно се изразяват самите мерки, които предлагат от Българската ритейл асоциация?
Първо, те предлагат „в случаите, когато икономическата дейност на търговските предприятия се замразява временно с държавен акт като заповед на здравния, икономическия или други министри, държавата да поеме разходите за наем, ток, вода, отопление, както и 100% от дължимите трудови възнаграждения на заетите лица по трудов договор, здравните и социалните им осигуровки. А поради невъзможност и забрана да бъде извършвана стопанска дейност за съответния период, работодателят да се освобождава от задължението да заплаща съответните данъци и такси“.
Относно тази мярка в писмото си от БРА казват, че такава помощ е съвместима с ДФЕС и че в случай, че са спазени условия, помощта трябва да се предоставя не по-късно от 30 юни 2021 година, като покрива непокритите фиксирани разходи, направени през периода от 1 март 2020 година до 30 юни 2021 година, включително разходи, направени през част от този период. Тази помощ трябва да се предоставя въз основа на схема на предприятия, които са засегнати от спад на оборота през допустимия период с най-малко 30 % в сравнение със същия период през 2019 година, пише още в писмото.
Дефинират и какво са непокритите фиксирани разходи: постоянните разходи, направени от предприятията през допустимия период, които не са покрити от печалбата през същия период и от други източници като застраховка или временни мерки за помощ. „Интензитетът на помощта не надвишава 70% от непокритите фиксирани разходи, с изключение на микро- и малките предприятия (…), при което размерът на помощта не надвишава 90% от непокритите фиксирани разходи“, пише в писмото. „Една такава подкрепа, препоръчана от Европейската комисия и вече прилагана в редица европейски страни, може да бъде бързо осъществена/администрирана от Националната агенция по приходите“, пише още там.
Като втора мярка, от БРА посочват при заразен персонал, който има доказан положителен тест за Covid-19, магазините да могат да се самокарантинират и сами да затворят обекта. При това затваряне те искат да бъдат подпомогнати от държавата като принудително затворените бизнеси. „Отпусканата помощ да бъде за период от 14 до 28 дни, според продължителността на задължителните карантини и да се подпомагат именно онези служители, които не са в болничен и нямат доказан Covid-19, но не могат да изпълняват работните си задължения поради задължителна карантина“, пише в писмото.
Третата спешна мярка, която БРА предлагат е да бъдат разсрочени банковите кредити на търговците, както и помощ под формата на отсрочване на данъци и/или отсрочване на социалноосигурителни вноски. От БРА предлагат тази помощ да се отпуска преди 30 юни 2021 година и крайната дата на отсрочването да бъде отново 30.06.2021 година.
В края на разговора ни, на въпроса оптимистични ли са предложените от тях мерки да бъдат въведени, Попова отговори: „Ние сме длъжни да реагираме като асоциация, като цял бранш, един сектор. Ние сме длъжни да изложим нашите притеснения и силно се надяваме, че ще срещнем разбиране от страна на държавата“.