Тежко ни, ако управляващите са си направили тънката сметка, че слабото гласуване ще им осигури още един мандат. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ ръководителят на катедрата по политология на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ и бивш евродепутат доц. Светослав Малинов.
Осигуряването на масово гласуване трябва да е приоритет, за да не се нарушат правата на гражданите, подчерта той.
„Освен ако управляващите не са си направили някаква тънка сметка, че ако не направят нищо, гласуването ще бъде ниско и тяхната изборна машина и дисциплина по места ще им донесе успех. Ако те са си направили такава сметка – тежко ни. Ако се стигне до провеждане на парламентарни избори без никакви специални нови процедури, облекчаващи гласуването, тежко ни. Това ще бъдат тежки, непредставителни избори, които ще създадат сериозно напрежение и няма да решат нищо. Идеята на всички е, че изборите решават проблемите при демокрацията, че след тях нещата се подреждат и успокояват“, каза той.
Тези, които са искали предсрочни избори, трябва да са доволни, че датата за парламентарни избори е именно 28 март – първата възможна, коментира още Малинов.
Според него предизборната кампания ще е различна и до някъде непълноценна. Акцентът ще падне върху медиите и социалните мрежи, предположи доц. Светослав Малинов.
Рекордно ниска активност и крайно непредставителни парламентарни избори ни очакват, ако не се вземат предварителни мерки, които да пощадят избирателите, коментира още Малинов.
Твърде вероятно е на 28 март, предвид COVID-19, физически присъстващите хора, които да гласуват в единствения възможен ден, да са твърде малко. Малинов даде няколко варианта за провеждане на изборите при настоящата ситуация.
„Първият вариант е гласуване по пощата. Това става с предварително подготвена документация и плик. Гласува се на конкретно място, където може да се провери дали човекът съществува в избирателните списъци. Просто вместо урна има пощенска кутия, която е отворена две-три седмици по-рано. Възможно е да се направят и постоянно действащи избирателни секции в рамките на дни и на седмици, за да не се струпва всичко в един ден. Не мисля, че е толкова абсурдно да се направят и избирателни секции на открито. Това го има в световната практика. Трябва да си дадем сметка, че трябва да облекчим желаещите да гласуват граждани в условия на пандемия“, коментира той.
Доц. Светослав Малинов отбеляза, че в момента действия в тази насока не се наблюдават.
Според изборното ни законодателство, обаче, гласуване по пощата не е предвидено. А експерти твърдят, че за да се достигне до това, е необходима активна регистрация на българските граждани, имащи право на глас.
Призиви за активна регистрация на избирателите има от години, но никоя от досега управлявалите политически партии не е посмяла да го направи.