Не работя за да ме похвалят премиера Борисов или вътрешният министър Цветанов. Това заяви кандидатът за главен прокурор Сотир Цацаров пред радио К2.
Сотир Цацаров коментира определенията за себе си с думите: „От една страна са етикетите от – „любимият съдия на министър Цветанов“ и „най-добрият окръжен съдия, с когото съм работил като главен секретар на МВР“, изречено от министър-председателят Бойко Борисов, а от друга – твърденията, че съдия Цацаров е „административният ръководител на съда, предизвикал най-много нарушения на човешките права, който е издал най-много разрешения за използване на специални разузнавателни средства, и така е обслужил вътрешното министерство и затова вътрешният министър толкова много го харесва, това е човекът, в чийто съдебен район – оправдателни присъди няма, нещо като феодализиран мой район“.
„Професионалният инат е нещо вредно за наказателното правораздаване“, коментира още Цацаров относно това дали един прокурор има право като види, че обвинението не издържа да го оттегли или трябва докрай да го внася до последната инстанция.
В 14-дневен срок неправителствени организации, научни институти, свързани с правото, както и отделни магистрати могат да представят становище и въпроси за кандидата, уточни съдия Цацаров. В правилата, приети от Висшия съдебен съвет е записано, че анонимни доноси не се приемат. „При създалата се практика процедурата на всяка цена да бъде замърсена, за кандидата не остави никакъв друг избор, освен да отговори на всички въпроси“, каза Сотир Цацаров. „Анонимните въпроси са най-лошото в нашата обществена практика, защото всеки се крие зад анонимността“, отбеляза кандидатът за главен прокурор.
Сотир Цацаров смята две неща за най-важни в концепцията си за длъжността главен прокурор.
Това е първо – вътрешна кадрова реформа в прокуратурата, която да преодолее неравномерната натовареност.
Второ – децентрализация и освобождаването от несвойствени задължения на прокурора на първа линия, този, който „докато ние си говорим в едни кабинети, с една червена тога влиза в залата“.
Главният прокурор трябва да осигури нормална среда за работа на наблюдаващият прокурор. Друга важна част от концепцията на Цацаров за главен прокурор са т.нар. „провалили се дела“, наречени така в 5-годишния доклад на ЕК по правосъдие и вътрешен ред. Цацаров залага на анализ на правилата, анализ на повтарящите се грешки в прокурорската практика и съобразяване с прокурорската практика. Трябва да се промени тактиката още в началото, при събирането на доказателства, при техниката на разследване, нещата ще изглеждат по друг начин, подчерта първият кандидат за главен прокурор. Сотир Цацаров посочи, че обществените очаквания от прокуратурата и от главния прокурор са изключително големи. Той добави, че в момента в прокуратурата действа система, която е въведена с инструкция на главния прокурор, тя касае механизма за преценка за оправдателните присъди, както и връщанията на делата от съда.
Сотир Цацаров посочи, че си дава сметка, че процедурите за избор на главен прокурор, на съдии в Конституционния съд и изборът на главен инспектор са лакмусът са това какво се случва в България и дали това отговаря на демократичните критерии за избор на тези процедури, за да има открит, ясен и честен избор.
Относно другите двама кандидати – прокурор Галина Тонева и спецпрокурор Борислав Сарафов, съдия Цацаров заяви: „оценявам ги безспорно като силни и достойни кандидатури“.