"Не става дума за нов щам, той е описан в медицинската литература още в края на месец март", това обясни проф. Радка Аргирова - вирусолог, председател на Дружеството на вирусолозите. Пред БНР тя уточни, че това е мутация на оригиналния вирус, дошъл от Ухан, който отдавна циркулира.
"Засега са описани 13 хиляди мутации, но само тази се е задържала стабилна", подчерта вирусологът.
Проф. Аргирова беше категорична, че създадените ваксини срещу COVID-19 са ефективни и срещу тази мутация, която е по-лесно преносима и е по-инфекциозен от оригиналния щам. Характерно за него е, че заразява повече млади хора и протича малко по-тежко от предишния.
По думите на вирусолога това изменение на коронавируса не засяга секвенцията (поредност от аминокиселини - б.р.), които представляват имуногена на ваксината на "Пфайзер" и "Бионтек".
"Бумът на заразяване на много хора в Западна Европа е от този вид на вируса, сега той е стигнал и до Великобритания. За Европа това не е новост", посочи тя и добави, че бумът на зараза през октомври и ноември и в България се дължи на тази мутация на коронавируса.
Вирусологът беше категорична, че човек, който е преболедувал COVID-19, не е заплашен от заразяване с новата мутация на вируса.